Parlamenti bizottság: tizenkét év alatt 6 millió személyt hallgatott le a SRI
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság elnöke szerint 2005-2016 között 6 millió személyt hallgatott le a SRI. Claudiu Manda úgy tudja: 2012-ben a kormány összes tagját lehallgatták.
A szociáldemokrata párti (PSD) politikus a titkosszolgálat tevékenységéről készült jelentés egyik általános következtetéseként csütörtöki sajtótájékoztatóján megállapította, hogy a SRI visszaélt a nemzetbiztonsági, illetve az ügyészségi megfigyelések és lehallgatások törvény adta lehetőségével..
A politikus beszámolt arról, hogy a nemzetbiztonsági lehallgatások száma már 2005-ben is megközelítette az 1400-at, 2013-ig pedig csaknem megháromszorozódott, meghaladva a 3700-at. Az ügyészségi (korrupciós és egyéb bűnvádi vizsgálatokban elrendelt) lehallgatások száma a 2005-ben feljegyzett 5000-hez képest egy évtized alatt megtízszereződött: 2015-ben már 51 ezer fölé emelkedett. A SRI által a vádhatóságok számára végzett lehallgatások száma 2016-ban esett vissza (12 ezerre), mivel abban az évben állapította meg az alkotmánybíróság, hogy az ügyészségek nem bízhatják más állami szervekre az általuk elrendelt megfigyeléseket.
Manda összegzése szerint a titkosszolgálat 2005-2016 között összesen 311 ezer bírósági engedélyt kapott nemzetbiztonsági célú információgyűjtésre, illetve az ügyészség által kért megfigyelésre. „Ha úgy számolunk, hogy egy-egy ilyen bírósági engedély átlagban 20 személy megfigyelésére ad lehetőséget, arra a következtetésre jutunk, hogy több mint 6 millió embert hallgattak le ebben az időszakban” – jelentette ki.
Claudiu Manda elmondta azt, is hogy a parlamenti bizottság információi szerint 2012-ben szinte az összes kormánytagot, illetve legkevesebb 100 parlamenti politikust hallgatott le a SRI.
Hogyan számolták ki?
A szociáldemokrata politikus adatait megerősítette a Maszolnak Csoma Botond képviselő, a parlamenti bizottság RMDSZ-es tagja is. Megjegyezte, a számokat fenntartásokkal kezelte, amikor a testület csütörtöki ülésén szóba kerültek, de elképzelhetőnek tartja, hogy hitelesek.
A képviselő elmondta, magától a SRI-től származik az információ, hogy 2005-2016 között összesen 311 ezer bírósági engedély alapján végeztek megfigyeléseket, egy-egy engedély pedig sok esetben több tucat személy megfigyelésére hatalmazza fel a titkosszolgálatot. "Volt olyan bírósági felhatalmazás, amelyen 90 személy neve szerepelt, volt olyan is, amelyen 5. Mindenesetre a bizottság által kiszámolt átlag 20 személy. Így jött ki az, hogy a 12 év alatt több mint 6 millió embert hallgatott le a SRI" – magyarázta Csoma Botond.
Ha a bizottság helyesen számolt, a titkosszolgálat Románia aktív lakosságának a kétharmadát lehallgatta. Kérdésünkre, hogy ezt kivitelezhetőnek tartja-e, Csoma kijelentette: a SRI hatalmas apparátussal és költségvetéssel rendelkezik.
- 35674 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35677 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35677 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35678 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35679 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35680 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni