Szenátus: alkotmánybírákat csak az alkotmánybíróság jóváhagyásával lehet letartóztatni
Döntő fórumként fogadta el a szenátus azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében az alkotmánybírák ellen csak azt követően lehet őrizetbe vételi, letartóztatási és házkutatási parancsot kiadni vagy vádat emelni, hogy a legfőbb ügyész kérésére jóváhagyta azt Románia Alkotmánybíróságának plénuma.
Az alkotmánybíróság megszervezését és működését szabályozó, 1992/47-es jogszabályt módosító tervezetet 70 támogató és 28 ellenszavazattal, valamint egy tartózkodással fogadta el hétfőn a felsőház, a képviselőház által korábban megszavazott formában.
A jogszabály azt követően került ismét a parlament elé, hogy az alkotmánybíróság részben alaptörvénybe ütközőnek ítélte, többek között azért, mert a mentelmi jog a bűnügyi nyomozásra is kiterjedt. Az alsóházban ezt a kitételt törölték.
Egy másik módosítás értelmében tettenéréses bűncselekmény esetén nem az igazságügyi miniszternek – ahogyan az az eredeti változatban szerepelt –, hanem a legfőbb ügyésznek kell értesítenie az alkotmánybíróság elnökét arról, hogy a testület valamely tagját őrizetbe vették.
Az alkotmánybíróság megszervezését és működését szabályozó, 1992/47-es törvény módosításai ellen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) emelt alkotmányossági kifogást, és a taláros testület március 20-án részben alaptörvénybe ütközőnek ítélte.
A szenátus döntő házként fogadta el a tervezetet.
- 36000 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 36002 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 36003 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 36004 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 36005 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 36005 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni