Mindennaposak a „ma fébét kaptam rajzból, magyarból” stb. kifejezések.
Egyelőre nem sikerült érvényteleníttetnie Maros megye prefektusának a marosvásárhelyi iskolák többnyelvű feliratozására vonatkozó önkormányzati határozatot.
Fekete festékkel eltűntették Palotailva nevét a község helységnévtábláiról - tájékoztat a CEMO-Civil Elkötelezettség Mozgalom Facebook-oldalán.
Első fokon elveszítette a nagyváradi önkormányzat ellen a kétnyelvű - román és magyar - utcanévtáblák kihelyezése érdekében indított pert a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO).
A legfelsőbb bíróság jogerős ítéletben érvénytelenítette az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) 2014 júliusában hozott határozatát.
Bár a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) 2016-ban, még Dorel Coica polgármestersége alatt indított pert Szatmárnémeti kétnyelvű utcanévtáblák ügyében, később sem szüntette meg, mivel az új, immár magyar városvezetőség sem változtatott az általuk jogsértőnek vélt helyzeten.
Jogerősen pert nyert Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) ellen, mely bírósági úton szerette volna a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésére kötelezni a polgármestert és a város önkormányzatát.
Nem tartja célravezetőnek a marosvásárhelyi utcanevek kétnyelvűsítésére vonatkozó, az RMDSZ kezdeményezésére elfogadott önkormányzati határozatot a kétnyelvűségért évek óta küzdő Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO).
Erdélyi civil jogvédő szervezetek közös közleményben üdvözölték kedden az RMDSZ nyelvi jogokat bővítő törvénymódosító javaslatát, de a tervezet gyengéire is figyelmeztettek.
A marosvásárhelyi Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) beadványai nyomán 17 vegyes (román és magyar) tannyelvű marosvásárhelyi tanintézetben állapította meg az Országos Diszkriminációellenes Tanács a nyelvi diszkrimináció tényét - tájékoztatott az MTI-hez eljuttatott szerdai közleményében a Cemo.
Évtizede "kipipált" jogok megsértéséről tájékoztatták erdélyi magyar civil jogvédők az Európa Tanács szakértőit, akik a kisebbségvédelmi keretegyezmény ratifikálásakor tett romániai vállalások tiszteletben tartásáról tájékozódtak Kolozsváron.
A romániai anyanyelvhasználat helyeztéről számoltak be erdélyi civilek az ENSZ genfi kisebbségügyi fórumán.
Több tucatnyi eljárást indított a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal és annak több alárendelt intézménye ellen az anyanyelvhasználati törvények hiányos alkalmazása vagy annak megtagadása miatt.
„A kisebbségi szervezeteket – a romániai magyarság esetében az RMDSZ-t – az Európa Tanács (ET) Tanácsadó Testülete kéri, hogy vegyenek részt az országjelentés alakításában. Aki ennek ellenkezőjét gondolja, az nem ismeri az ET hatályos rendelkezéseit. Ez önmagában még nem baj, csak akkor az illető szervezet ne foglaljon állást európai jogvédelmi kérdésekben” – fogalmazott Vincze Loránt, az RMDSZ külügyi titkára, a FUEN alelnöke a CEMO azon nyilatkozatával kapcsolatosan, amely a Szövetség szerepét firtatja a kisebbségi keretegyezmény monitorizálásában.
Cáfolta a CEMO közleményében megjelenteket Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke, amely szerint az RMDSZ nem nyújthat be árnyékjelentést az Európa Tanácshoz, hiszen nem civil szervezet.
A marosvásárhelyi bíróság alapfokon érvénytelenítette azt a bírságolási jegyzőkönyvet is, amelyet a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezése közben tetten ért Barabás Miklósnak, a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) önkéntesének a nevére állított ki a helyi rendőrség.
A Civil Elkötelezettség Mozgalom szerint "nincs köze a valós kétnyelvűséghez" annak a közbeszerzési feladatfüzetnek, amelyet a polgármesteri hivatal a marosvásárhelyi egynyelvű utcanévtáblák lecserélésére állított össze.
Mivel továbbra sem sikerült megvalósítani a valós kétnyelvűséget Marosvásárhely iskoláiban, a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) újabb feljelentést készül tenni az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál a polgármesteri hivatal tanintézményekért felelős igazgatósága ellen, ugyanakkor feljelenti azokat az iskolákat is, ahol elzárkóznak a kétnyelvűség ellen – jelentette be Szigeti Enikő, a CEMO ügyvezető elnöke.
Pénteken, szeptember 11-én a CEMO munkatársai és önkéntesei eltávolították a marosvásárhelyi Alexandru Ioan Cuza Általános Iskolának adományozott kétnyelvű feliratokat.
A marosvásárhelyi Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) önkéntesei kétnyelvű feliratokkal látták el a román és magyar tagozattal működő marosvásárhelyi Alexandru Ioan Cuza általános iskolát – tudatta szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében a CEMO.