Az előadás-sorozat az erdélyi magyar történelem legutóbbi 100 évének legfontosabb eseményeit, folyamatait mutatja be.
Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű történelmi előadássorozata Marosvásárhelyen, közölték a szervezők.
Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű történelmi előadás-sorozata.
Veszprémy László, a Hadtörténeti Intézet igazgatója A honfoglaló magyarság „kalandozó” hadjáratai címmel tartott előadást Marosvásárhelyen csütörtök este a Bernády Házban. Ezzel az előadással újabb történelmi sorozat vette kezdetét a Kós Károly Akadémia Alapítvány szervezésében.
A Kós Károly Akadémia Alapítvány szervezésében csütörtök délután Romsics Ignác egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja tartott előadást Marosvásárhelyen a Bolyai Klubban A nagyhatalmak és a trianoni Magyarország, 1920-1947 címmel.
Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány történelmi tárgyú előadás-sorozata, amely szeptembertől novemberig hét rendezvényt foglal magába Európa és Magyarország kapcsolatáról a reformkortól napjainkig.
Sepsiszentgyörgyön is folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikernek örvendő történelmi előadássorozata.
Szeptembertől folytatódnak Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásai. Az Akadémia kezdeményezésének célja, hogy Kós Károly szellemiségét követve megteremtse az erdélyi magyar történelmi gondolkodás fontos, tudományos igényű fórumát Marosvásárhelyen.
Szürkemarhát, juhot, kecskét hajottak Magyarországról Nyugatra a 16.-17. században, hogy az egyre szaporodó lélekszámú európai államokban legyen mit ennie a lakosságnak, de bort is vittek, mégpedig tokajit, mert az bírta a szállítást, nem poshadt meg útközben. Mindez az éppen hatalmon levő török beleegyezésével történt – mondta előadásában Pálffy Géza, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa Marosvásárhelyen.
A Kós Károly Akadémia Alapítvány csütörtök esti meghívottja Zsoldos Attila akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének kutató professzora volt, aki Az Árpád-kori Magyar Királyság európai kapcsolatrendszere címmel tartott előadást a Bernády Házban.
Idén is folytatódnak Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásai. A január 15-én elkezdődő előadás-sorozat Magyarország és Európa viszonyát vizsgálja a honfoglalástól a felvilágosodás koráig.
Bárdi Nándor, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársa Erdély(i) politika Bukarest és Budapest között címmel tartott előadást.
Paksa Rudolf kutató-töténész, akadémikus Magyarország szerepéről tartott előadást az 1944-es, illetve az azt megelőző deportálásokban, az antiszemitizmus kialakulásában, a magyar zsidó közösségek felszámolásában.
A Kárpát-medence népei történelmi sorozat csütörtök esti rendezvényének rendkívüli módon nem a bevándorlás, hanem ennek ellenkezője, a kivándorlás volt a témája. A Kós Károly Akadémia meghívottja Gyáni Gábor akadémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének kutató-professzora az „amerikázásról” tartott előadást.
Gebei Sándor történész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora tartott előadást csütörtök délután a Kós Károly Akadémia meghívásának eleget téve a Kultúrpalota kistermében. A török hódítás demográfiai következményei című értekezletet Magyarország oszmán hódítás előtti demográfiai helyzetének ismertetésével indította.
A nagy érdeklődésre való tekintettel nem a Bernády Házban, hanem a Kultúrpalota kistermében került sor a Kós Károly Akadémia történelmi sorozatának újabb rendezvényére. Csütörtökön délután Hermann Gusztáv A székelyek eredete, jogállása címmel tartott előadást.
Február 13-án, csütörtökön 17 órától Fodor István kandidátus, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott főigazgatója „A honfoglaló magyarság” címmel tart előadást Marosvásárhelyen. A Kós Károly Akadémia Alapítvány által szervezett előadásra a marosvásárhelyi Bernády Házban (Horea u. 6 sz.) kerül sor.
Bálint Csanád régész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartott előadást Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia 2014-es történelmi előadássorozatának első, nyitó rendezvényén.
Az idén is folytatja nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásait a Kós Károly Akadémia Alapítvány Marosvásárhelyen. Az „Erdély a huszadik században” elnevezésű 2013-as előadássorozat után, ez évben a Kárpát-medencei népek demográfiai változásait mutatják be a magyar honfoglalást megelőző időszaktól napjainkig.
Észak-Erdély 1944 végén - 1945 elején címmel tartott előadást Marosvásárhelyen a Bernády Házban Nagy Mihály Zoltán történész a Kós Károly Akadémia Alapítvány történelmi előadássorozata keretében.