Címke: Kós Károly Akadémia

  • Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány előadás-sorozata Erdély 100 évéről

    Az előadás-sorozat az erdélyi magyar történelem legutóbbi 100 évének legfontosabb eseményeit, folyamatait mutatja be.

  • Mindennapi történelem: Romsics Ignác tart előadást Marosvásárhelyen

    Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű történelmi előadássorozata Marosvásárhelyen, közölték a szervezők.

  • Történelmi előadás Marosvásárhelyen: A mohácsi csata

    Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű történelmi előadás-sorozata.

     

  • Gyorsak, vidámak, könyörtelenek: ilyenek voltak honfoglaló őseink

    Veszprémy László, a Hadtörténeti Intézet igazgatója A honfoglaló magyarság „kalandozó” hadjáratai címmel tartott előadást Marosvásárhelyen csütörtök este a Bernády Házban. Ezzel az előadással újabb történelmi sorozat vette kezdetét a Kós Károly Akadémia Alapítvány szervezésében. 

  • Trianonról értekezett Romsics Ignác Marosvásárhelyen

    A Kós Károly Akadémia Alapítvány szervezésében csütörtök délután Romsics Ignác egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja tartott előadást Marosvásárhelyen a Bolyai Klubban A nagyhatalmak és a trianoni Magyarország, 1920-1947 címmel.

  • Előadás-sorozat indul Európa és Magyarország kapcsolatáról

    Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány történelmi tárgyú előadás-sorozata, amely szeptembertől novemberig hét rendezvényt foglal magába Európa és Magyarország kapcsolatáról a reformkortól napjainkig.

  • A népek tavasza: történelmi előadás Sepsiszentgyörgyön

    Sepsiszentgyörgyön is folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikernek örvendő történelmi előadássorozata. 

  • Újraindul a Kós Károly Akadémia Alapítvány előadás-sorozata

    Szeptembertől folytatódnak Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásai. Az Akadémia kezdeményezésének célja, hogy Kós Károly szellemiségét követve megteremtse az erdélyi magyar történelmi gondolkodás fontos, tudományos igényű fórumát Marosvásárhelyen.

  • Pálffy Géza előadása Európa éléskamrájáról

    Szürkemarhát, juhot, kecskét hajottak Magyarországról Nyugatra a 16.-17. században, hogy az egyre szaporodó lélekszámú európai államokban legyen mit ennie a lakosságnak, de bort is vittek, mégpedig tokajit, mert az bírta a szállítást, nem poshadt meg útközben. Mindez az éppen hatalmon levő török beleegyezésével történt – mondta előadásában Pálffy Géza, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa Marosvásárhelyen. 

  • Az Árpád-kori Magyar Királyság európai kapcsolatrendszeréről

    A Kós Károly Akadémia Alapítvány csütörtök esti meghívottja Zsoldos Attila akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének kutató professzora volt, aki Az Árpád-kori Magyar Királyság európai kapcsolatrendszere  címmel tartott előadást a Bernády Házban.

  • Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány előadás-sorozata

    Idén is folytatódnak Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásai. A január 15-én elkezdődő előadás-sorozat Magyarország és Európa viszonyát vizsgálja a honfoglalástól a felvilágosodás koráig.

  • Politikai közösség vagy diaszpóra az erdélyi magyarság?

    Bárdi Nándor, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársa Erdély(i) politika Bukarest és Budapest között címmel tartott előadást.

  • A holokausztról tartott előadást Paksa Rudolf történész

    Paksa Rudolf kutató-töténész, akadémikus Magyarország szerepéről tartott előadást az 1944-es, illetve az azt megelőző deportálásokban, az antiszemitizmus kialakulásában, a magyar zsidó közösségek felszámolásában.

     

  • Kivándorlásról, „amerikázásról” a Kós Károly Akadémia előadásán

    A Kárpát-medence népei történelmi sorozat csütörtök esti rendezvényének rendkívüli módon nem a bevándorlás, hanem ennek ellenkezője, a kivándorlás volt a témája. A Kós Károly Akadémia meghívottja Gyáni Gábor akadémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének kutató-professzora az „amerikázásról” tartott előadást.

  • Mikor lett tízmilliós Magyarország lakossága?

    Gebei Sándor történész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora tartott előadást csütörtök délután a Kós Károly Akadémia meghívásának eleget téve a Kultúrpalota kistermében. A török hódítás demográfiai következményei című értekezletet Magyarország oszmán hódítás előtti demográfiai helyzetének ismertetésével indította. 

  • A székelyek eredete: elméletek, tények, történelem

    A nagy érdeklődésre való tekintettel nem a Bernády Házban, hanem a Kultúrpalota kistermében került sor a Kós Károly Akadémia történelmi sorozatának újabb rendezvényére. Csütörtökön délután Hermann Gusztáv A székelyek eredete, jogállása címmel tartott előadást.

  • A honfoglaló magyarokról tartanak előadást Marosvásárhelyen

    Február 13-án, csütörtökön 17 órától Fodor István kandidátus, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott főigazgatója „A honfoglaló magyarság” címmel tart előadást Marosvásárhelyen. A Kós Károly Akadémia Alapítvány által szervezett előadásra a marosvásárhelyi Bernády Házban (Horea u. 6 sz.) kerül sor.

  • Honfoglalás előtti népek a Kárpát-medencében

    Bálint Csanád régész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartott előadást Marosvásárhelyen a Kós Károly Akadémia 2014-es történelmi előadássorozatának első, nyitó rendezvényén.

  • A Kárpát-medence népeiről a Kós Károly Akadémián

    Az idén is folytatja nagy sikerű, történelmi tárgyú előadásait a Kós Károly Akadémia Alapítvány Marosvásárhelyen. Az „Erdély a huszadik században” elnevezésű 2013-as előadássorozat után, ez évben a Kárpát-medencei népek demográfiai változásait mutatják be a magyar honfoglalást megelőző időszaktól napjainkig. 

  • Mi történt ’44-45-ben Észak-Erdélyben?

    Észak-Erdély 1944 végén - 1945 elején címmel tartott előadást Marosvásárhelyen a Bernády Házban Nagy Mihály Zoltán történész a Kós Károly Akadémia Alapítvány történelmi előadássorozata keretében.