GALÉRIA
Kik voltak, honnan indultak, a történelmi pillanatban mi determinálta az együttlétüket? Mi lett velük 1849 után? Mit tudunk a márciusi ifjakról?
A szamosújvári Téka Alapítványnál tanácskoztak csütörtöktől szombatig az erdélyi szórványmagyarság településein dolgozó Petőfi-ösztöndíjasok és mentoraik.
A pusztinai Tímár Karina a moldvai magyarság egyik friss értelmiségije, aki szerint a csángók jövője „nem olyan sötét”, de a fiatal generáció szerepe kulcsfontosságú, akár otthon maradnak, akár nem.
Nyolcvan éve nem volt aukción ilyen ritkaság.
Úgy tervezték újra a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum állandó Petőfi Sándor kiállítását, hogy a fiatal generációk érdeklődését is felkeltse.
Mint Szilágyi Márton irodalomtörténész előadásából kiderült, 1848. március 15. jelképei, köztük a szavaló Petőfivel, rögtönzött, ugyanakkor nagyon is tudatos „imidzsépítés” eredményei.
A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum és a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum Petőfi a kortárs vizuális művészetben címmel nyit tárlatot március 14-én, amely április 15-ig látogatható a Kossuth Lajos utca 42. szám alatt található képtárban.
Ötödik éve a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár a főszervezője az immár tizedik évfordulójához érkezett nemzetközi felolvasómaratonnak, amelyen a 195 éve született Petőfi Sándor műveiből olvastak fel.
1847-ben kiadott „Petőfi-össszessel” és a Maros Művészegyüttes János Vitéz című táncszínházi előadásával ünnepelték a magyar kultúra napját Marosvásárhelyen.
Az Európai Unió regionális operatív programja finanszírozásával újítják fel Koltón a Teleki-kastélyt, amelyben Petőfi Sándor a mézesheteit töltötte.
A Petőfi kánon kialakulásához hozzájárult Kolozsvár is. Meltzl Hugó, a kincses város egyetemének tanára a megteremtett népnemzeti kánonnal szemben egy alternatívát nyújtott, Petőfi-szobor állítását is szorgalmazták, amelynek későbbi sorsa nem ismert. Minderről Szabó-Reznek Esztert, a Szegedi Tudományegyetem doktoranduszát kérdeztük.
Hogyan alakult ki a magyar és a román trikolór, illetve hogyan készült a forradalomra Petőfi Sándor? 1848-as magyar forradalomról és szabadságharcról szóló minikonferenciáján jártunk.
A nemzetpolitikai államtitkárság idén is meghirdeti a diaszpóra magyarságát felkaroló Kőrösi Csoma Sándor és a szórványmagyarságot segítő Petőfi Sándor programokat - közölte Potápi Árpád János csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón. A pozitív visszajelzések hatására mindkét programban emelkedik az ösztöndíjasok létszáma.
A magyarországi Leányfalu vadregényes táján eladóvá vált egy 330 négyzetméteres családi ház, melyben – a hirdetés alapján – Petőfi Sándor költő és felesége is megfordult.
Sikeres évet zárt a Petőfi Sándor-program, a fogadószervezetek és a szórványban élő magyar közösségek egybehangzó visszajelzései alapján szükség van az ösztöndíjasok hiánypótló munkájára - közölte a nemzetpolitikai államtitkárság pénteken az MTI-vel.
Petőfi Sándor eposzparódiája, A helység kalapácsa nyomán készítette el egyéni műsorát Molnár Bence. A fiatal színész a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházban mutatja be produkcióját február 19-én, pénteken.
Hasznosnak érzik munkájukat azok a közösségszervezők, akik a Petőfi Sándor Program keretében tevékenykednek augusztus óta erdélyi szórványtelepüléseken - derült ki azon a keddi sajtóbeszélgetésen, amelyet Magyarország kolozsvári főkonzulátusa szervezett számukra.
Mindent meg kell tenni a szórványban a magyarság fogyásának megállításáért és adott esetben ennek a folyamatnak a visszájára fordításáért - hangsúlyozta Potápi Árpád János, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Kárpát-medencei szórványmagyarságot segítő Petőfi Sándor-program oktatási hetének indulásakor, hétfőn a Magyarság Házában.