Bogdan Gheorghiu kijelentette: „minden oka megvan rá, hogy optimista legyen” azzal kapcsolatban, hogy az UNESCO legközelebbi ülésén végleges döntés is születik Varespatak világörökségi helyszínné való nyilvánításáról.
Elkészülhet a védetté nyilvánításhoz szükséges általános városrendezési terv (PUG).
Újraindítja a kormány azt az eljárást, amelynek nyomán felvehetik Verespatakot az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) védett kulturális örökségeinek listájára.
A kamara azért tette közzé most állásfoglalását, mert pár nap múlva lejár az a határidő, amíg Románia újjáéleszthetné a 2018-ban félbemaradt eljárást, amelynek nyomán az UNESCO a világörökség részévé nyilváníthatná Verespatakot és környékét.
A Románia területén talált legrégebbi kézírásos emlékek Verespatakon kerültek elő, hívja fel a figyelmet az Erdélyi Történeti Múzeum és az ARA Egyesület kedden megnyílt kiállítása.
Arra kértük Adrian Cioroianu történészt, Románia UNESCO-nagykövetét, az ország állandó küldöttségének vezetőjét, egykori külügyminisztert, beszéljen az elhalasztott iratcsomó jövőjéről, és arról, mi jelenti Verespataknak a tulajdonképpeni „megváltást”.
Elhalasztotta az UNESCO világörökségi bizottsága Verespatak védett műemlékek listájára való felvételét a bahreini Manamában június 24. és július 2. között megtartott 42-ik ülésén.
Egymásnak ellentmondó információkat közölt Facebook-oldalán Verespatak világörökségi listára való felterjesztésének jelenlegi állásáról Adrian Cioroianu történész, Románia UNESCO-s küldöttségének vezetője, illetve Vlad Alexandrescu USR-s szenátor, az UNESCO-val való kapcsolattartásért felelős parlamenti együttes bizottság titkára.
George Ivașcu kulturális miniszter arra kérte az UNESCO-t: halassza el a döntést arról, hogy felkerül-e Verespatak a világörökségi listára, mindaddig, amíg lezárul az a kártérítési per, amelyben Romániától a Gold Corporation kanadai vállalat 4 milliárd dollár kártérítést követel.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) sürgős összehívását kérte Verespatak ügyében – jelentette be az Antena 3 televízióban George Ivaşcu művelődési miniszter.
Több mint kétszázan tüntetnek Kolozsváron az ellen tiltakozva, hogy a sajtóhírek szerint a kormány megszüntette azt az eljárást, amelynek nyomán Verespatakot felvehették volna az UNESCO védett kulturális örökségeinek listájára.
Egy online petíció is kering az interneten, amelyben az aláírók azt kérik: ne vegyék figyelembe a kormány döntését, mert az nem egyezik a polgárok véleményével.
Leállította a román kormány azt az eljárást, amelynek nyomán Verespatakot felvehették volna az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) védett kulturális örökségeinek listájára – adta hírül szerdán a G4media.ro hírportál.
Tévesnek tartja az RMDSZ szenátusi frakciója azt a megközelítést, amely szerint hozzájárult szavazataival a Natura 2000 programban szereplő védett területek felszámolásához.
A cianidos aranykitermelés ellen szavazott a parlamentben, de meg kell találni a középutat Verespatak ügyében, mondta Mihai Tudose kormányfő kedd este, a román közszolgálati televíziónak adott interjúban.
Csaknem 300 személy tüntetett vasárnap este Bukarestben az igazságügyi törvények tervezett módosításai ellen. Hasonló tiltakozásokat tartottak Brassóban és Kolozsváron is.
Illegálisan nyújtották be Verespatak UNESCO-pályázatát, mert azt se Dacian Cioloş akkori miniszterelnök, se a kormány nem hagyta jóvá - állította szombaton Teodor Meleşcanu külügyminiszter.
Körülbelül ötszázan tüntettek pénteken Kolozsvár főterén, amiért a kormány vissza akarja vonni Verespatak UNESCO-pályázatát.
Kedd este a miniszterelnök bejelentette: a kormány visszavonja Verespatak előterjesztését az UNESCO világörökségi listájára. Ennek hatására a közösségi médiában már másnap megjelentek az első felhívások a hétvégi tüntetésekre.
Visszavonja a kormány Verespatak előterjesztését az UNESCO világörökségi listájára – jelentette be kedd este a miniszterelnök a România TV-nek adott interjúban.