A rádióban meghirdetett árengedmények a kutyát sem érdeklik, derül ki egy piackutató cég tanulmányából.
Hogy húsvétkor a családunk körbeülje a megterített és finomságokkal teli asztalt, ahhoz elengedhetetlen, hogy megvásároljuk és elkészítsük az ételeket.
Ötszáz éves bevásárlólistát őriz a firenzei Casa Buonarroti Múzeum: Michelangelo nem csak leírta, hanem le is rajzolta, amire egy sokoldalú művésznek és mérnöknek egy tisztességes ebédhez szüksége van.
Az élet egyik tagadhatatlan igazsága, hogy a vásárlás mindig tovább tart, mint azt előzetesen gondoltuk. Ha csak egy-két dologért is ugrottunk be az üzletbe, akkor is elhúzódhat a vásárlás és megdöbbenve pillanthatunk az óránkra, hogy eltelt az idő.
Hasznos tanácsokat gyűjtöttünk össze.
Az áruházláncok különböző – teljesen legális – stratégiákat alkalmaznak a vásárlók „behálózására”.
Húsvét vasárnapján Erdélyben elsősorban a bárányhúsé ilyenkor a főszerep, Magyarország legnagyobb részében viszont a sonka uralja az asztalt – piros tojás az viszont mindenütt az asztalra kerül. A fogyasztóvédők arra intenek minket, hogy jó nézzük meg, mit teszünk a bevásárló kosárba.
Kerülik a költséges kirándulásokat, a lakosság túlnyomó többsége inkább otthon tölti a karácsonyát. Az Agerpres hírügynökség által idézett felmérés szerint 77 százalékuk sehova nem szándékozik elutazni az ünnepek alatt, ugyanakkor a megkérdezettek 40 százaléka jövedelmének egyharmadát költi el a karácsonyi bevásárlásokra.