A Kárpát-medencei magyar borkultúra népszerűsítéséért hozták létre Kolozsváron azt a bortalálkozót, amely sok száz helybélit és számtalan turistát vonzott a Bulgakov kávéház udvarára.
A Moldovai Köztársaság akkora, mint négy hazai megye, Bihar, Arad, Temes és Krassó-Szörény, mégis ötször annyi bort exportál, mint egész Románia.
Vasárnap adták át a 2018-as magyarországi Év Bortermelője-díjat, amelyen első ízben külhoni borász nyert el az Arad-hegyaljai Balla Géza személyében.
Bár az idehaza megtermelt bor javát a Regát adja, a legnagyobb romániai bortermelő erdélyi, a legnagyobb exportőr pedig bánsági.
Az utóbbi tíz esztendő hanyatlását követően 2016-ban a bortermelés 37 százalékkal növekedett, és elérte a 4,8 millió hektolitert.
A tavaszi fagyhullám miatt jelentősen csökken 2017-ben a francia szőlőtermés, ezért akár történelmi mélypontra süllyedhet a bortermelés a francia mezőgazdasági minisztérium szerint.
A világ bortermelése idén várhatóan két százalékkal 275,7 millió hektoliterre nő, a legjelentősebb termelő Olaszország lesz Franciaország és Spanyolország előtt - közölte szerdán a nemzetközi szőlészeti és borászati szervezet (OIV) Párizsban. Romániában 9, Magyarországon 12 százalékkal nőtt a bortermelés a tavalyi évhez viszonyítva.
Új illeték bevezetését tervezik a hatóságok, melynek következtében drágulhat a bor.
A sok eső miatt minimum 20 százalékkal esett vissza a hazai borászatok termelése 2013-hoz képest, míg a magyarországi ágazat 3 százalékos növekedést tud felmutatni. A maszol.ro által megkeresett erdélyi magyar borász szerint „ez benne van a pakliban, meg aztán az elmúlt időszakban volt néhány nagyon jó évjárat”.