Sok volt az eső, kevés lett a bor
A sok eső miatt minimum 20 százalékkal esett vissza a hazai borászatok termelése 2013-hoz képest, míg a magyarországi ágazat 3 százalékos növekedést tud felmutatni.
Megszenvedték a kedvezőtlen időjárást több jelentős bortermelő ország pincészetei. A Nemzetközi Szőlő- és Borszövetség adatai szerint Olaszországban idén 44,4 millió hektoliter bort állítottak elő, ami 15 százalékkal kevesebb a tavalyi mennyiségnél. Spanyolországban és Chilében még nagyobb, 19, illetve 22 százalékos volt a visszaesés.
A bortermelő országok rangsorában a 11-ik helyen álló Romániában 4,1 hektoliter bor készült, ami 20 százalékkal marad el a 2013-as eredménytől. A hazai pincészeteket tömörítő szakmai szövetség adatai még ennél is negatívabb képet mutatnak, a PNVV úgy tudja a 2014-es bor mennyisége csak fele a tavalyinak. Két régiónkbeli állam, Horvátország és Bulgária pincészetei szintén nagyon megsínylették, hogy rossz idő járt a szőlőre, 30 százalékkal kevesebb bor sikerült előállítaniuk mint egy évvel korábban.
Franciaországban ellenben 10 százalékkal több bor készült mint tavaly, s így, megelőzve Olaszországot, 46,2 millió hektoliterrel a világ első számú termelője lett. Európában még Németország és Magyarország tudta túlszárnyalni a tavalyi termelést, utóbbi 3 százalékkal. Magyarország jelenleg a világ 16-ik legnagyobb bortermelő állama, 2,7 millió hektoliterrel, alig 100 ezer hektoliterrel lemaradva Brazília mögött.
Az időjárás feladta a leckét a ménesi Wine Princess pincészetnek is, a sok eső ugyanis kedvezett a kórokozóknak, amiért is két-három alkalommal többször kellett permetezni mint egy átlagos évben. „A rengeteg szeptemberi és októberi csapadék ellehetetlenítette a korai érésű fajták időbeni szüretelését és a cukortartalom sem volt a legjobb. A Pinot Noirnál, a kadarkánál és a fekete leénykánál szüretkor komoly szelekciót kellett végezni, ami 20-25 százalékos veszteséget eredményezett” – nyilatkozta a maszol.ro-nak Balla Géza, a pincészet tulajdonosa. Az arad-hegyaljai borász elmondása szerint 2014 nem egy nagy évjárat, de katasztrofálisnak sem nevezhető. „Ez benne van a pakliban, meg aztán az elmúlt időszakban volt néhány nagyon jó évjárat” – összegezte Balla Béza, aki borainak 70 százalékát Romániában, 15 százalékát Magyarországon, a fennmaradó 15-öt pedig más külföldi piacokon értékesíti.
A 30 százalékos kiviteli aránnyal a Wine Princess nagyon jól áll hazai viszonylatban, a romániai pincészetek jelenléte ugyanis nagyon diszkrét a külföldi piacokon. „A boriparban Románia, mint brand nem létezik. Hiába vannak jó boraink, mert a világon százezrével vannak még termelők, akiknek jók a boraik. A chilei kormány minden évben több millió dollárt költ arra, hogy a boraik ott legyenek az Egyesült Államokban, Ausztrália szintén. Ezzel egy romániai borász nem tud versenyezni, legyenek akármilyen jó borai” – nyilatkozta Daniel Negrescu, a Murfatlar brand menedzsere.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni