A Romano Drom a magyarországi kortárs cigány kultúra egyik legismertebb képviselője, a legutóbbi Méra World Music világzenei csűrfesztiválon tartott első romániai koncertje után, ismét Erdélybe látogat.
A Parno Graszt muzsikusai nemcsak a kérdéseinkre válaszoltak, hanem cigányul is tanítottak, valamint táncra perdítettek a Double Rise Fesztiválon.
Franciaországot hagyta ott, hogy egy Küküllő-menti faluban éljen. Alexandra de la Nadara nem csupán egy hires prímás felesége, hanem maga is jónevű muzsikus, az erdélyi folklór művelője.
A színházi fesztiválok varázsa abban rejlik, hogy mindig megtörténik legalább egy találkozás, amely gyökeresen felforgatja, megváltoztatja addigi szemléletedet egy bizonyos dologról. Ez a találkozás történhet egy előadással, egy társulattal, de akár egyetlen emberrel is. Azt hiszem, a Gyergyószentmiklóson zajló XI. Nemzetiségi Színházi Kollokvium közönségéből jó néhányunknak Mihaela Drăgan jelentette ezt a találkozást.
89 éves korában elhunyt Vekerdi József Széchenyi-díjas nyelvész, illetve indológus, aki a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Eötvös József Collegium egykori igazgatója, továbbá az Országos Széchényi Könyvtár nyugalmazott osztályvezetője is volt, írja az MTI.
A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat következő bemutatója a SZÁLKÁK című, cigány tematikát feldolgozó előadás, melynek előadója Kilyén Ilka színművésznő, rendezője Kincses Elemér. Közreműködik Ritziu Ilka Krisztina.
A Magyar Média Mecenatúra program 2012-es Macskássy Gyula animációs pályázatán Horváth Mária Cigánymesék című rajzfilmsorozat-terve is támogatást nyert. Az alkotó a rajzfilmet a Magyar népmeséksorozat több évtizedes tapasztalatait felhasználva készíti el. Az első rajzfilm már felkerült a YouTube-ra is.
Vasárnap ért véget a tizenhatodik alkalommal megrendezett Kommandói Cigányfolklór Tábor. A Lajtha László Alapítvány által szervezett eseményre több országból, így Hollandiából, Izraelből, Amerikából, Szerbiából, Magyarországról, Németországból érkeztek táborozók hagyományos cigány táncokat és énekeket tanulni, és betekintést nyerhettek a cigány életmód jellegzetességeibe.
Színes gyerekrajzokat használtak fel animációként, a hangfelvételhez pedig a Pécsi Ghandi Gimnázium tanulói énekeltek, így készült el egy igen kifejező videoklipje a cigány himnusznak. Az autentikus cigány dalok közül viszonylag kevés maradt meg lejegyzett formában. A Zöld az erdő című szövegét Bari Károly gyűjtötte és fordította magyarra, a zenéjét Zsigó Jenő szerezte.
Vasárnap ért véget a tizenötödik alkalommal megrendezett nemzetközi Kommandói Cigányfolklór Tábor, írja a Székelyhon. A Lajtha László Alapítvány által szervezett eseményre a nyolc országból érkeztek táborozók hagyományos cigány táncokat és énekeket tanulni.