Jelentős szigorításokat vezettek be ezen a téren.
A román vendégmunkások szomszédai a leszúrt állat visítására ébredtek.
A disznóvágások időszakában fennáll a veszély, hogy a rokonoknak, ismerősöknek adott kóstolókkal tovább terjed az afrikai sertéspestis-járvány, hívja fel a figyelmet Sikó Barabási Sándor.
További öt személy kap ambulatorikus kezelést, miután egy etédi család tagjai trichinellával fertőzött sertéshúst fogyasztottak – tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget Lukács Antal, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház menedzsere.
Trichinellózissal kezelnek három Etéd községi személyt a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban.
Székelyföldön nehezen változtatnak a disznóvágási szokásokon, a szúrás előtti bódítás gyakorlata az uniós kötelezettség ellenére nem tudott még meghonosodni.
A székelyföldi falvakban ebben az időszakban nem ritka, hogy naponta 30-40 disznó is felvisít hajnalonta.
Intenzív hatósági ellenőrzésekre számíthatnak ebben az időszakban az élelmiszer forgalmazó boltok és vendéglők, ezzel próbálják megelőzni az esetleges ételmérgezéseket.
Székelyföld falvaiban ma is minden harmadik háztartásban nevelnek disznót, így ebben az időszakban nem ritka, hogy egy településen reggelente akár 30-40 állatot is feláldoznak. Ez a gazdasági berendezkedés nem jellemző az Európai Unió más országaira, ezért nem is kompatibilis a vágás előtti bódításra vonatkozó uniós rendelkezés a térség gyakorlatával, mutatott rá Sikó Barabási Sándor.
Elkezdődött a disznóvágás idény. A bódításra vonatkozó uniós előírás ellenére Háromszéken, a legtöbb portán vágáskor még mindig visít a disznó. A háromszéki gazdák sertések tízezreit vágják hagyományos módon, ugyanis a törvény által előírt 100 és 300 lej közti pénzbírságot szinte lehetetlen kiszabni.
Szalonnák, tepertők, kolbászok, májas és véres hurkák ingerlik az érzékeket a kolozsvári Egyetem utca egyik belső udvarán: kezdetét vette a negyedik kiadásához érkezett Szalonnafesztivál. A disznóvágásból származó házi termékek nemcsak a pultokon, hanem az Insomnia kávéház falán is visszaköszönnek, a Kis disznóságok című fotókiállításon.
Sajátos megoldást választott a Beszterce-Naszód megyei Rágla egyik polgára arra, hogy a levágott sertését egyik szomszédjához átszállítsa: az autójához kötötte a döglött jószágot. A disznót több száz méteren húzta maga után az országúton.
A disznóvágáskor alkalmazott, bódításra vonatkozó uniós előírás ellenére Háromszéken a legtöbb portán vágáskor még mindig visít a disznó. A gazdák sertések tízezreit vágják hagyományos módon, kockáztatva azt, hogy 100 és 300 lej közti pénzbírságot is kaphatnak.
A magyarországi Jászberény mentőállomásán a mentőautók fertőtlenítésére használt helyiségben gyakran tartottak disznóvágást, sőt az is előfordult, hogy hastáncos számmal feldobott legénybúcsút is szerveztek – értesült a Blikk. A bulvárlap úgy tudja, csapatépítő szándékkal szerveztek összejövetelt.