Bódítás nélkül vágják a disznót Székelyföldön
Székelyföld falvaiban ma is minden harmadik háztartásban nevelnek disznót, így ebben az időszakban nem ritka, hogy egy településen reggelente akár 30-40 állatot is feláldoznak. Ez a gazdasági berendezkedés nem jellemző az Európai Unió más országaira, ezért nem is kompatibilis a vágás előtti bódításra vonatkozó uniós rendelkezés a térség gyakorlatával, mutatott rá Sikó Barabási Sándor.
A háromszéki főállatorvos úgy fogalmazott: az elmúlt évek tapasztalata szerint Kovászna megyében november-január időszakban mintegy 30.000 disznót vágnak, ezeket az érvényben lévő rendelkezés ellenére legtöbb esetben bódítás nélkül szúrják le.
Ennek egyik oka, hogy a székely gazda úgy tartja, hogy ha a disznó nem visít, nem folyik ki a vére, a gyakorlatiasabb oka pedig az, hogy a körzeti állatorvosok képtelenek egyszerre jelen lenni több tucat háztájon, hogy elbódítsák az állatokat.
A bódító „pisztolyok” használatához ugyanis rendőrségi engedélyre van szükség, ezért kevés állatorvosnak van erre engedélye és van birtokában ilyen eszköz. A Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság 5 bódító „pisztollyal” rendelkezik, amelyet bérbe tudnak adni engedéllyel rendelkező állatorvosoknak, mondta Sikó Barabási Sándor.
Értesülésünk szerint alternatív megoldásként elterjedt, hogy a disznóölők házilag készítenek kábító készüléket, amelyből két villanydrót áll ki, amelyet a sertés füle mögé helyeznek és villanyárammal rázatják meg. Ettől az állat pár pillanatig elkábul, ez idő alatt leszúrják. Az uniós rendelkezés viszont nem pontosan ezt érti a kábítás alatt.
Kötelező, de fizetős a trichina-vizsgálat
A háromszéki főállatorvos felhívja a figyelmet, hogy engedélyezett a háztáji disznóvágás viszont az állat húsát csak saját használatra, így családon belül fogyasztják el, szigorúan tilos közfogyasztásra használni, így esküvőkön, keresztelőkön, egyéb ünnepségeken vagy vendéglőkben felszolgálni. A szakember arra is figyelmeztet, hogy az ellenőrzés előtt semmiképpen ne egyenek disznófület vagy farkat, mert azokban is jelen lehet a trichinellózist okozó parazita lárvája.
A vágás után kötelező az állat húsának bevizsgálása, viszont idéntől változott a jogszabály és a költségvetés már nem támogatja a trichina vizsgálatot, mutatott rá Sikó Barabási Sándor, aki szerint minden település ellenőrző pontján ki kell legyen függesztve a díjszabás, amely nem egységes, azt a körzeti állatorvosok szabják. Háromszéken ez általában 20-25 lej között mozog.
- 33744 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33746 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33746 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33747 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33749 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33749 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni