Oroszpárti honatyák kezdeményezik a felülvizsgálatot.
A Magyarország határain kívül élő magyar közösségek helyzete országonként változó: a szerb és a horvát kormány magyar kisebbséghez való viszonyulása példás, míg a legnehezebb helyzetben a kárpátaljai és az erdélyi magyarok vannak.
Márton Árpád RMDSZ-es képviselő szerint a többség és kisebbség közötti bizalom helyreállításának egyik feltétele, hogy a centenárium alkalmával a gyulafehérvári nyilatkozatban vállaltakat Románia tartsa be.
Az egyházi és közösségi ingatlanok restitúciójának késlekedése is benne van abban a 42 oldalas, Romániáról szóló emberjogi jelentésben, amelyet az amerikai külügyminisztérium tett közzé 2016. április 13-án.
A romániai magyar kisebbséget ért hátrányos megkülönböztetésekre is kitért a szerdán közreadott éves emberi jogi jelentésében a washingtoni külügyminisztérium.
„Az erdélyi magyar ügyet Európában is folyamatosan meg kell jelenítenünk, mert ez nem egy kizárólagosan romániai kérdés. Kapcsolatunk ezért is erősödött meg az elmúlt években a felvidéki és a vajdasági magyar közösséggel, szorosabb a kapcsolatunk a magyar kormánnyal, jelentős együttműködés alakult ki a néppárti magyar delegáción belül” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke kedden Brüsszelben.