1944. augusztus 3-ára virradóra több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban SS-katonák.
Egyhangúlag elfogadta szerdai ülésén döntő házként a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely augusztus 2-át a roma holokauszt napjává nyilvánítja Romániában.
A romákat még ma is diszkriminálják Romániában és más országokban is – állapította meg pénteken a roma holokauszt európai emléknapján Ilie Dincă, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) vezetőségének tagja.
Az intézményeknek és a politikai osztálynak is kötelessége, hogy küzdjön a diszkrimináció ellen, hogy javítson a romák társadalmi integrációján – jelentette ki Dana államtanácsos a Victoria palotában a roma holokauszt nemzetközi napján.
A külügyminisztérium megemlékezett szerdán a roma holokauszt nemzetközi napjáról - tájékoztatta a minisztérium az Agerpres hírügynökséget.
A kétmilliós európai cigányság hozzávetőleg 10-30 százaléka veszett oda a második világháború idején, a holokausztban - mondta Szita Szabolcs történész, a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója.
A romák hátrányos megkülönböztetésének megszüntetése és a roma holokauszt emléknapjának elismerése mellett foglalt állást szerdán elfogadott határozatában az Európai Parlament (EP).
Megbolydult az ország cigány közössége. A második világháború előtt született felmenőik halotti bizonyítványát kutatják, remélve, hogy az iratok birtokában ők is részesülhetnek a világégésben deportált romáknak járó kárpótlásban és túlélői nyugdíjban. A pénzt a német államtól várják.
Túlélők címmel Jutka Rona, magyar származású holland fotográfus műveiből nyílt a roma holokausztnak emléket állító fotókiállítás csütörtök este a brüsszeli Balassi Intézetben.
Nyilatkozatban emlékezett meg John Kerry amerikai külügyminiszter arról, hogy 1944. augusztus 2-án a nácik egyetlen éjszaka alatt 2879 romát - köztük egész családokat - gyilkoltak meg az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor gázkamráiban.