Miniszteri rendelet-tervezettel helyeznék hatályon kívül azt a nagy port kavart jogszabályt, miszerint szakiskolába kerülnek azok a tanulók, akiknek a nyolcadik osztály végi átlaga nem éri el az ötöst.
Az RMPSZ kézdivásárhelyi konferenciáján tömbben és szórványban dolgozó iskolaigazgatók és Toró Tibor szociológus vázolta fel, hogy milyen hatással van a magyar oktatásra az oktatási tárca rendelete, ám megoldást nem sikerült találni.
A Konstanca Megyei Diákok Szervezete (AEC) a bíróságon próbálja elérni, hogy a szaktárca hatályon kívül helyezze azt a minisztériumi rendeletet, amely szakiskolába kényszeríti az 5-ös bejutási átlag alatt teljesítő tanulókat.
A kolozsvári Bálványos Intézet lemodellezte, hogy a romániai magyar oktatásban idén hogyan alakultak volna a beiskolázási számok, ha kizárólag azok a diákok nyerhettek volna felvételt líceumi osztályokba, akik 5-ös feletti átlaggal rendelkeznek.
Megosztja a közvéleményt azon tanügyminisztériumi rendelet, miszerint a jövő tanévtől csak azok a tanulók vehetnek részt a líceumi helyekért folyó versenyben, akiknek a nyolcadik osztály végi átlaga eléri legalább az ötöst.
A Temes megyei főtanfelügyelő-helyettes szerint az új intézkedés líceumi osztályoknak a sorsát kérdőjelezi meg a szórványban.
Arra biztatja az iskolásokat, szülőket és tanárokat a Tanulók Országos Tanácsa, hogy fekete karszalag viselésével tiltakozzanak a tanévnyitón a miniszteri rendelet ellen.
A szaktárca azt követően adta ki a közleményt, hogy korábban az államelnöki hivatal élesen bírálta a rendeletet.
„Az intézkedés figyelmen kívül hagyja, hogy az országos képességfelmérő vizsga nem egy alkalmassági teszt, nem tükrözi a gyerekek sajátos készségeit, sem azt, hogy a tanulók milyen pálya felé irányulnának később.”
Megjelent csütörtökön a Hivatalos Közlönyben a középiskolába jutást szabályozó metodológia.
A javaslatot miniszteri rendeletbe foglalnák.