Tizenegy érdekes tény a tüsszentésről
Mindannyian prüszkölünk, különösen akkor, ha megfáztunk vagy éppen allergiások vagyunk valamire. Olykor a tüsszentés halk és alig észrevehető, máskor viszont, hangos, zavaró, vagy akár vicces is. A Berkeley Wellness összegyűtött néhány érdekes tényt, amellyel többet megtudhatunk erről a folyamatról.
A cikk választ ad a leggyakrabban felmerülő kérdéseinkre.
-
Miért tüsszentünk?
A tüsszentés szervezetünk természetes reflexe, amely révén kilökődnek azok a pollenek, szennyező anyagok, amelyek a tüdőbe jutva kárt okoznánk. Amikor tüsszentünk, az orrunkban lévő érzékelő receptorok felismerik a port, pollent, szennyező anyagokat, a receptorok eljuttatják az információt az agyba, és a prüszkölés révén az orr kitisztul, a veszélyes anyagok kikerülnek a szervezetünkből.
- Megsérülhetünk egy erőteljes tüsszentéstől?
Többen beszámoltak már kisebb-nagyobb sérülésekről, amelyek az erős tüsszentéshez köthetők. Sammy Sosa baseballjátékos például egy tüsszentéssorozat miatt kificamította a hátátm, így egy hónapig nem játszhatott. Más, szerencsére nagyon ritka esetekben a tüsszentés vagy annak elfojtása miatt előfordult stroke, autóbaleset, ájulás, szemvérzés, vetélés.
-
Károsíthatja dobhártyánkat?
Erősebb nyomás éri a dobhártyát, ha befogjuk az orrunkat és becsukjuk a szánkat tüsszögés közben. Néhány ritka esetben beszámoltak tüsszögés elfojtása miatt bekövetkezett halláscsökkenésről, -elvesztésről.
- Egyesek miért tüsszögnek hangosabban, mint mások?
Számos tényező befolyásolja a tüsszentés erejét, hangszínét, erősségét, többek között fiziológiai különbségek (a tüdő térfogata, a légcső szélessége, a hasizom erőssége), a belélegzett levegő mennyisége, illetve az is, hogy a tüsszentés az orrunkon vagy a szánkon keresztül távozik-e. Egy felmérés során sokan azt állították, hogy másképpen tüsszentenek társaságaban és másképpen, amikor egyedül vannak.
- Miért csukjuk be a szemünket?
Ha tüsszentés közben becsukjuk a szemünket, az egyike a folyamattal járó önkéntelen reflexmozdulatoknak. Kutatók szerint ez megakadályozza, hogy a távozó káros anyagok visszakerüljenek a szemünkbe.
- Miért tüsszentünk többször egymás után?
A sorozatos tüsszögés oka, hogy egyetlen tüsszögéssel nem tudta szervezetünk eltávolítani a kórokozókat.
- Előfordulhat, hogy nem tudjuk abbahagyni a prüszkölést?
Bár ritkán, de előfordulhat, hogy hosszú időn keresztül nem tudjuk abbahagyni a tüsszentést. Egy fiatal lány 20 perc alatt kétszáz alkalommal tüsszentett, egy tizenéves fiú egy hónapon keresztül, percenként nagyjából hatszor, de a rekordot a Guinness Rekordok Könyve szerint egy 12 éves kislány tartja, aki két és fél év alatt több mint egymilliószor tüsszentet.
- Milyen gyorsan és milyen messzire tüsszentünk?
Egyes kutatások szerint 16 km/h sebességgel, míg mások szerint akár a 160 km/h-s sebességgel is tüsszenthetünk, de ez egyénenként változhat. Attól függően, milyen anyagok vannak a tüsszentésünkben akár 6 méteres távolságra is eljuthatnak a kilövelt kórokozók.
- Megakadályozhatjuk, a tüsszentést?
A folyamat két szakaszból áll. Az első szakaszban a receptorok érzékelik a kórokozókat, majd az információt elküldik az agynak. A második szakaszban történik meg a tüsszögés, tehát a válaszreakció. A tüsszentést úgy akadályozhatjuk meg, ha az ujjainkat az orrunkba dugva gátoljuk a pollenek bejutását a szervezetünkbe. Ha a kórokozók azonban bejutottak, a tüsszentést nem tudjuk elkerülni.
- Miért kell egyeseknek tüsszenteniük, ha fénybe néznek?
Az emberek 35 százalékánál figyelhető meg a fény által kiváltott tüsszentés. Ez egy genetikai alapon öröklődő jelenség, melynek során a fény nem csak a szem látóidegét, hanem a tüsszentésért felelős reflexet is ingerli.
- Tüsszentés közben leáll a szívünk?
A közhiedelemmel ellentétben a szívdobogásunk nem áll meg tüsszentés közben.
- 35682 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35684 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35687 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35687 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni