Miért kell főzés előtt megmosni a rizst?
A rizs sok nemzet konyhájának fontos alapanyaga, hiszen fogyaszthatjuk köretként vagy főfogásként, esetleg desszertként is. Elkészítésének azonban megannyi módja van. Érdemes a rizs főzése előtt megmosni? Be kell áztatni? Erre kapunk választ a The Guardian cikkéből.
A rizs elkészítésének módját meghatározza az adott ételtípus, illetve a különböző nemzetek konyháinak jellegzetes szokásai is. Míg a keleti konyhaművészetben bő vízben főzik a rizst, leszűrik és a vizet elöntik, addig a mediterrán, közel-keleti és latin-amerikai országokban gyakran különböző hozzávalókkal (sajttal, fokhagymával) ízesítik.
A szakértő szerint érdemes a fehér rizst főzés előtt hideg vízben megmosni, hogy eltávolítsuk a szemek héjának barnás maradványait, a káros anyagokat, illetve ezáltal kevésbé zsíros rizsszemekhez jutunk. Így ráadásul kisebb az esély arra, hogy a rizs túlfőjön és összeragadjon. A hideg vizes mosást érdemes többször is alkalmazni, amíg tiszta vizet nem kapunk. Ha azonban olyan ételt készítünk (rizotto, rizspuding), amelynek lényege a pépes állagú rizs, érdemes kihagyni a mosást. Ebben az esetben érdemes leszedegetni a barnás foltokat.
A rizsfőzés kapcsán gyakori kérdés még az áztatás. A The Guardian szakértője szerint a barna rizst főzés előtt egy napig, a fehér rizst azonban csupán fél órát kell áztatni. Az előáztatással elkerülhetjük a fertőzéseket, ráadásul a rizs könnyebben megpuhul, kevesebb főzést igényel.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35686 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni