Sok konzervet eszik? Inkább ne tegye
Fontos eredményre jutott az első kutatás, amely a cink-oxid nanorészecskék hatását vizsgálta az emberi szervezetre.
A cink-oxid molekulák nagyon sok élelmiszer csomagolásán megtalálhatók, mivel antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, tehát képesek elpusztítani vagy ártalmatlanítani a mikrobákat. A New York-i Binghamton Egyetem professzorai arra voltak kíváncsiak, mennyi nanorészecske kerül át a csomagolásról az élelmiszerekre, és ezek hogyan hatnak az emberi szervezetre. Kiderült, ezek a nanorészecskék veszélyesebbek, mint gondolnánk.Tonhal-, kukorica, spárga- és csirkehús konzerveket vizsgáltak, és kimutatták: ezek az ajánlott napi cinkbevitel százszorosát is tartalmazhatják.
„Cink-oxid nanorészecskéket találtunk az élelmiszerek csomagolásán, ezek a szervezetbe kerülve megváltoztathatják a tápanyagok felszívódását és a fehérjék képződését” – mondta Gretchen Mahler, orvosbiológiai mérnök, a kutatás vezetője. A nanorészecskék befolyásolják a bél áteresztőképességét, így káros vegyületek is bekerülhetnek a vérbe.
Szakértők szerint nehéz megmondani, milyen hosszú távú hatása van a cink-oxidnak a szervezetre, de azt mindenképpen fontos tudatosítani: károsan hat a bélműködésre.
- 35072 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35074 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35074 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35076 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35077 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35077 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni