Legyünk óvatosak a gombákkal
Az esős időjárás kedvez a gombák növekedésének, érdemes azonban vigyázni, milyen gombát és hogyan fogyasztunk. A gombamérgezések megelőzése érdekében érdemes megfogadni a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság tanácsait.
Lehetőség szerint ellenőrzött helyről, vagy engedéllyel rendelkező kereskedőtől vásároljunk gombát. Ne vásároljunk amatőr gombászoktól vagy utcai árusoktól, s alapos ismeretek esetleg bevizsgáltatás nélkül mi se szedjünk gombát az erdőkben vagy legelőkön.
Tévhit, hogy a sütés vagy főzés ártalmatlanítja a gombamérget, a gomba toxinjai ugyanis nem semmisülnek meg magasabb hőmérsékleten. Ha megváltozik a hagyma, fokhagyma petrezselyem vagy ezüstkanál színe, az nem jelenti a toxin hiányát. Tévhit az is, hogy a bogarak rágta gombák nem veszélyesek az emberre, mivel a rovarok és emberek anyagcseréje különbözik. A legtöbb gombamérgezést az okozza, hogy a hasonló kinézetű mérgező és ehető gombákat keveri valaki össze.
Tünetek
A közegészségügyiek arra figyelmeztetnek, hogy az alábbiakban felsorolt tünetek megjelenésekor ajánlatos bemenni a sürgősségi osztályokra, vagy mentőt hívni.
A gombamérgezés tünetei az elfogyasztott gomba fajtájától függően 15 perc, de akár 12 óra múlva is jelentkezhetnek. Az émelygés, hányás, emésztési zavar, vérnyomás csökkenése, hallucináció, idegrendszeri zavarok mind lehetnek a mérgezés tünetei, akárcsak az erős nyáladzás vagy könnyezés, a pupillák beszűkülése, hasi fájdalmak, verejtékezés és a pulzus lassulása. A súlyosabb gombamérgezés akár halálos kimenetelű is lehet, mivel máj- és veseelégtelenséget, illetve kómát okozhat.
- 34951 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34953 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34953 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34955 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34956 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34956 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni