A HIV-fertőzés megduplázza a szívbetegség kockázatát
A HIV-vírussal diagnosztizált embereknél megduplázódik a szívbetegség kockázata – derült ki egy új tanulmányból.
A globális adatok elemzése azt mutatta, hogy a HIV-fertőzöttséggel összefüggő szív- és érrendszeri betegségek aránya több mint megháromszorozódott az elmúlt 20 évben, mivel a vírussal diagnosztizált emberek ma már tovább élnek. Mindezek hatása a fekete-afrikai és ázsiai-csendes-óceáni térségben, legfőképp Szváziföldön, Botswanában és Lesothóban érezhető a legerősebben.
A kutatók szerint a mostani eredmények segíthetik a szükséges kezelések kidolgozását az olyan emberek számára, akik a legnagyobb kockázattal néznek szembe - olvasható az eurekalert.org tudományos hírportálon.
Az Edinburgh-i Egyetem szakemberei által vezetett nemzetközi kutatócsoport 153 országból származó tanulmányokat elemezve mérte fel a szívbetegségek előfordulási arányát a HIV-vírussal fertőzöttek körében. A csaknem 800 ezer ember bevonásával készített tanulmányok átvizsgálásával a szakemberek arra jutottak, hogy a HIV-fertőzött páciensek esetében kétszer magasabb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, mint a nem fertőzött embereknél.
A Circulation című szaklapban publikált tanulmány szerint a HIV-fertőzöttséggel összefüggő szívbetegségek jelentette globális teher több mint kétharmada a fekete-afrikai és ázsiai-csendes-óceáni térségből ered.
Jelenleg világszerte több mint 35 millió ember fertőzött HIV-vírussal és ez a szám folyamatosan nő. A fertőzöttek ugyanakkor ma már nagyobb valószínűséggel halnak bele olyan krónikus betegségekbe, mint a rák vagy a szív- és érrendszeri problémák, mivel az antiretrovirális kezelések immár segítenek kordában tartani a HIV-fertőzést.
A világ bizonyos részein ma már a HIV-fertőzöttség is szerepel a szívbetegségek olyan jól ismert kockázati tényezői között, mint a nem megfelelő étrend és életmód. Ugyanakkor még kevéssé ismert, hogy miként függ össze a HIV-fertőzés és a szívbetegség. A kutatók úgy vélik, hogy a vírus gyulladást idézhet elő a vérerekben, aminek hatására nyomás nehezedik a vérkeringésre. Egy másik elmélet szerint a vírus növelheti a vérzsírszintet, befolyásolva a szervezet azon képességét, hogy szabályozza a vércukorszintet, amely ugyancsak szívbetegséghez vezethet.
- 34947 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34949 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34950 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34951 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34952 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34952 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni