Hatévi mélyponton a brit gazdaság növekedési üteme
A hétfőn közzétett legfrissebb becslés szerint hat éve nem mért mélypontra lassult tavaly a brit gazdaság növekedési üteme, ráadásul decemberben csökkent is a hazai össztermék (GDP) az előző hónappal összehasonlítva.
A brit statisztikai hivatal (ONS) első, részleges adatokra alapozott becslése szerint a brit GDP-érték a tavalyi negyedik negyedévben 0,2 százalékkal emelkedett az előző negyedévhez mérve. A tavalyi harmadik negyedévben 0,6 százalékos növekedést mértek a brit gazdaságban. Az ONS adatai szerint 2018 egészében 1,4 százalékkal nőtt a brit hazai össztermék; ez 2012 óta a leglassabb éves növekedési ütem. A brit GDP 2017-ben 1,8 százalékkal bővült.
A statisztikai hivatal becslése szerint decemberben az előző hónaphoz mérve 0,4 százalékkal visszaesett a brit gazdaság teljesítménye a novemberben mért 0,2 százalékos havi növekedés után. Az ONS szerint a gyenge tavalyi évzárást elsősorban az autó- és az acélipar kibocsátásának meredek visszaesése okozta. Az adatismertetésből kitűnik az is, hogy az üzleti beruházások 1,4 százalékkal csökkentek a tavalyi negyedik negyedévben. Ez volt egymás utánv a negyedik olyan negyedév, amelyben az üzleti beruházások visszaestek.
Egyre világosabban látszanak a károk
Az egyik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a hétfői GDP-becslés után összeállított helyzetértékelésében különösen aggasztónak nevezte, hogy az üzleti beruházások immár egy éve folyamatosan csökkennek a brit gazdaságban.
A ház szerint egyre világosabban látszanak azok a károk, amelyeket a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló tárgyalások elhúzódása okoz a brit gazdaságban, különös tekintettel arra, hogy az üzleti és a fogyasztói bizalmi mérőszámok is többévi mélyponton járnak. A CEBR londoni elemzői közölték: még az üzleti szektor számára viszonylag kedvező Brexit-kimenetel esetén is azzal számolnak, hogy a brit gazdaság növekedési üteme az idén 1 százalékra lassul.
Más nagy elemzőházak a recesszió lehetőségét is felvetették. Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) minap ismertetett közös felmérése szerint a brit hazai össztermék csaknem 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) januárban 50,1-re, két és fél évi mélypontra csökkent a decemberben mért 51,2-ről.
Az 50 feletti BMI-indexek jelzik a vizsgált szektorok aktivitásának erősödését, vagyis a brit szolgáltatási ágazat teljesítménye e mérőszám alapján immár alig növekszik. Az összágazati - a feldolgozószektort is tartalmazó - súlyozott IHS/CIPS kibocsátási BMI-index is csupán 50,3 volt januárban a decemberi 51,5 után.
Chris Williamson, az IHS főközgazdásza az adatismertetéshez fűzött kommentárjában alig burkolt utalást tett arra, hogy nem tartja kizártnak a recesszió kialakulását sem. Úgy fogalmazott: az új BMI-felmérés adatai azt jelzik, hogy a brit gazdaságot a növekedés lefulladása, "vagy még ennél is rosszabb" fenyegeti, különös tekintettel arra, hogy a Brexittel kapcsolatos eszkalálódó bizonytalansághoz a világgazdaság növekedésének lassulása is társul.
Új inflációs jelentésében a Bank of England is közölte: esélyt lát arra, hogy a brit gazdaság az idei év második felében recesszióba kerül. A brit jegybank egynegyedre taksálta ennek kockázatát. A bank a brit gazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését az általa eddig várt 1,7 százalékról 1,2 százalékra rontotta.
- 35694 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35696 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35696 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35697 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35699 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35699 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni