Rajtol a 2019-es részvételi költségvetés Kolozsváron
Július 8-án startol a részvételi költségvetés 2019-es kiadása, amely lehetőséget nyújt a Kolozsváron lakó, dolgozó vagy tanuló, nagykorú személyeknek, hogy beleszóljanak a helyi döntéshozatalba, és segítsenek az önkormányzatnak eldönteni, mire költse el a város költségvetésének egy részét.
A 2019-es részvételi költségvetés program számára ismét a www.bugetareparticipativa.ro online felületet biztosítja az önkormányzat. A részvételi költségvetés projektet a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal bonyolítja le a következő lépésekben:
- A résztvevők regisztrálása: a regisztráció online történik, a www.bugetareparticipativa.ro honlapon, amely idén már mobiltelefon-kompatibilis. A regisztráció kötelező mindazok számára, akik projektjavaslatokat töltenének fel vagy akik szavaznának.
- A projektek feltöltése: a regisztráltak egy vagy több javaslatot is feltölthetnek a www.bugetareparticipativa.ro honlapra (egy-egy javaslatot témakörönként). Egy-egy projekt költségvetése mintegy 150 ezer euró lehet, áfával együtt.
- Az önkormányzat elemzi, hogy a projektek megfelelnek vagy sem a műszaki és a törvényes előírásoknak, majd ezt követően közli a megvalósítható projektek listáját és az összes megvalósítható projektet szavazásra bocsátja.
- Elindul a szavazás: a szavazás két fordulóban zajlik, a legtöbb szavazatot összesítő projekteket 2020-ban megvalósítja az önkormányzat.
A kolozsváriak hat kategóriában javasolhatnak projekteket, a kategóriák ugyanazok, amelyeket tavaly is meghirdetett a részvételi költségvetés kapcsán az önkormányzat. Ezek a következők:
- Sétányok, járdák és gyalogosövezetek
- Városi mobilitás, akadálymentesítés, és biztonságos közlekedés
- Zöldövezetek és játszóterek
- Közterületek rendbetétele (köztéri bútorzat, közvilágítás, stb.)
- Oktatási és kulturális infrastruktúra
- Digitális város
A részvételi költségvetés naptára:
- Július 8 – augusztus 11: a projektek benyújtásának időszaka
- Augusztus 12 – szeptember 22: a projektek kiértékelése
- Szeptember 22 – október 20: a szavazás első fordulója
- Október 21 – 27: a leadott szavazatok áttekintése az esetleges visszaélések kiszűrése érdekében
- Október 28 – november 17: a szavazás második fordulója
- November 18 – 24: a végső szavazás kiértékelése
- November 25: eredményhirdetés
Azok a személyek, akik projekteket szeretnének benyújtani, de nincs internet-hozzáférésük, július 8. és augusztus 11. között a polgármesteri hivatal alkalmazottaihoz fordulhatnak segítségért a Sétatéren, a Kaszinó épületében. A részvételi költségvetés irodában hétköznap 13 és 17 óra között fogadják a projekteket.
A szavazás a www.bugetareparticipativa.ro felületen, két fordulóban zajlik.
- a) az első fordulóban minden felhasználó hat szavazattal rendelkezik, kategóriánként egy projektre voksolhat. Az első forduló után 30 projekt marad versenyben, minden kategóriából az első három automatikusan bekerül a második fordulóba, a fennmaradó 12, legtöbb szavazatot összesítő projekt pedig kategóriájától függetlenül marad versenyben.
- b) a szavazás második fordulójában egy felhasználó már csak egy projektre voksolhat. A második forduló végén derül ki, melyik lesz az a 15 nyertes projekt, amelyet megvalósít az önkormányzat. Minden kategóriában az első, legtöbb szavazatot összesítő projekt nyer, további 9 projekt pedig szavazatszám alapján, kategóriától függetlenül lesz nyertessé nyilvánítva.
A részvételi költségvetés menetrendjében felmerülő esetleget változásokat a bugetareparticipativa.ro honlapon közli az önkormányzat. A 15 nyertes projekt kivitelezése 2020 során történik meg.
- 35685 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35687 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35687 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35689 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35690 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35690 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni