Az OMV Petrom a Fekete-tenger georgiai felségvizei alatt is szénhidrogént termelne ki
Az OMV Petrom vállalat a Fekete-tenger georgiai felségvizei alatt is szénhidrogént termelne ki, miután megnyert egy újabb fekete-tengeri szénhidrogén-lelőhely kitermelésére vonatkozó versenytárgyalást Georgiában - adta hírül csütörtökön az Agerpres hírügynökség.
A hírügynökség megkeresésére az OMV Petrom közölte, hogy az 5282 négyzetkilométer kiterjedésű georgiai lelőhely egy regionális szénhidrogén-lelőhely hálózatnak a része, amely Romániától terjed Ukrajnán és Georgián keresztül egészen Azerbajdzsánig, a Kaszpi-térségig. Az osztrák OMV Petrom stratégiájának része a nyersanyag-kitermelés erősítése ebben a régióban.
Emlékeztettek, hogy korábban Romániában és Bulgáriában is hasonló versenytárgyalást nyertek, így természetes lépésként adódott Georgia. Az OMV Petrom egyelőre próbafúrásokat végezhet ott, miután elkészülnek a szeizmológiai elemzések. Közölték, hogy a georgiai kitermelésre vonatkozó szerződést csak azt követően írják alá, ha sikeresen zárulnak a kitermelés megosztásáról szóló tárgyalások, ugyanis az OMV Petrom más vállalatokkal együttműködve lenne érdekelt a Fekete-tenger georgiai részén található földgáz- és olaj-tartalékok kitermelésében.
Arra a kérdésre, hogy a georgiai projekt hogyan befolyásolja a romániai fekete-tengeri földgáz kitermelését, az OMV Petrom illetékesei szerint a két beruházás nagyon eltérő szakaszban van, ezért nem lehet összehasonlítani. A kitermelési jog megosztásáig nem tudják, hogy mennyi pénzt kell fordítani a georgiai szénhidrogén kitermelésére.
Az amerikaiak ki akarnak szállni
Az OMV Petrom a Fekete-tenger romániai felségvizein is birtokol egy koncessziós szerződést 50-50 százalékos megosztásban az amerikai ExxonMobillal együtt, de az amerikai partner ki akar szállni a beruházásból. A kitermelés egyelőre azért késik, mert a romániai hatóságok nem alakítottak ki befektetőbarát feltételeket, ezért az OMV Petrom közölte, leghamarabb 2021-ben dönt a kitermelés elkezdéséről. Az amerikaiak részesedéséért érdeklődött eddig a Romgaz állami gázvállalat, az OMV Petrom és a lengyel PGNIG vállalat.
A Fekete-tenger romániai Neptun kontinentális talapzatában 42-84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt. 2018-ban magyar vállalatok kötötték le a két ország gázhálózatát összekötő román-magyar interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
- 34219 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34221 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34221 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34222 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34224 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34224 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni