Bajba kerülhetnek a bankok: a válságnak kitett cégeknél van a hitelek 25 százaléka
30 milliárd lej értékű kölcsönt ingatlanfejlesztők, vendéglátóipari és feldolgozó ipari cégek kellene visszafizetniük. A legnagyobb hitelállományú megyék között három erdélyi van.
118,22 milliárd lej volt a cégek teljes hitelállománnya június végén a Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint. Ez hozzávetőleg 2 százalékkal haladja meg a céges hitelek egy évvel korábbi összértékét. A lej alapú kölcsönök 67,13 milliárd lejt tettek ki, 51,09 milliárdnyit pedig különböző valutákban vettek fel a vállalatok. Az elmúlt 12 hónapban a lejben felvett hitelek aránya 0,5 százalékkal csökkent, a valuta alapúaké ellenben 5,6 százalékkal nőtt.
A teljes hitelállomány 73,2 százalékát a főváros és annak vonzáskörzete, valamint kilenc megye adja. Bukarest és Ilfov 45 százalékot jelent, amiben semmi meglepő nincs, figyelembe véve, hogy a hazai nagyvállalatok legnagyobb része ott van bejegyezve, illetve ott található a központjuk. A fővárost három erdélyi megye, Brassó, Kolozs és Temes követi, ami szintén természetes, mivel ezek az ország legfejlettebb régiói.
A brassói vállalatok hitelállománya 5,83 milliárd lejt tesz ki, Kolozs esetében ez az összeg 5,56, Temesében 4,92 milliárd lej. A tíz, hitelfelvétel tekintetében leginkább aktív megye között még egy erdélyi van, Bihar, 2,69 milliárd lejjel. Egy év leforgása alatt a brassói vállalatok kölcsöneinek összértéke 6,7 százalékkal nőtt, míg Kolozs esetében 3,5 százalékkal csökkent. Temesben szintén nőtt a hitelállomány, 4,2 százalékkal, míg Biharban 1,2 százalékkal csökkent.
Tíz megye és a főváros vállalatai 86,55 milliárd lej értékben vettek fel kölcsönöket, a fennmaradó 31 megye pedig 31,67 milliárd lejen osztozik. Ez azt jelenti, hogy egy megyére átlagban hozzávetőleg 1 milliárd lej jut, ami Kolozs hitelállományának az ötödét sem éri el. Bukarest és vonzáskörzete, Brassó, Kolozs és Temes vállalatai 67,35 milliárd lejt vettek fel, a 118,22 milliárd 57 százalékát.
Országos szinten 78 900 cég vett fel bankkölcsönt. Ezek túlnyomó többsége, 59 700, hitelvonallal rendelkezik. Ez egy előre jóváhagyott összegű hitelkeret, melyhez bármikor hozzá lehet férni, a lehívott összeget pedig a meghatározott futamidőn belül bármikor vissza lehet fizetni, egy összegben vagy részletekben. A hitelvonalakról lehívott kölcsönök összértéke 47,5 milliárd lej, háromnegyed részüknek a futamideje egy évnél rövidebb.
A meglévő hitelvonalakon még 25 milliárd lejnyi, le nem hívott összeg áll a cégek rendelkezésére. A BNR Pénzügyi Stabilitási Jelentése szerint további 11,7 milliárd lej értékű céges kölcsönt kell egy évnél rövidebb időn belül törleszteni. A jelentés felhívja a figyelmet, hogy a hitelvonalak nagyban hozzájárulnak egy cég fizetőképességének megőrzéséhez, ugyanakkor kedvezőtlen gazdasági konjunktúrában, amilyen a jelenlegi, veszélyesek lehetnek, nagyon megdobhatják az eladósodottsági szintet.
A BNR szakemberei szerint aggasztóan sok a magas eladósodottságú cég, a kölcsönök 42 százaléka olyan vállalatoknál van, melyeknek a hitelállománya meghaladja vagyonuk értékének 75 százalékát.
- 34938 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34940 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34940 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34941 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34943 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34943 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni