Lejárfolyam: a béka feneke alatt az oroszlán


-A A+

Már egy hete megállíthatatlanul gyengül a pénzpiacon a hazai fizetőeszköz, melynek értéke pénteken újabb történelmi mélyponthoz jutott: a Román Nemzeti Bank hivatalos árfolyama szerint egy euró 4,5495 lejt ért. A délelőtti bankközi piacon 4,57 lejt is kértek az euróért a kereskedők.

Jelentősen volt a leértékelődés más valutákkal szemben is: a hivatalos árfolyam szerint pénteken egy dollár 3,7274 lejt ért, ami szintén történelmi rekord.

A politikai válság okozza

„Egyértelműen a politikai válság okozza a lej gyengülését” – nyilatkozta a maszol.ro-nak az OTP Bank Romania vezérigazgatója. Diósi László kijelentését a közép-kelet-európai devizák árfolyam-alakulásának vizsgálatárra alapozza. Magyarázatként megjegyezte: ezeket az árfolyamokat általában regionális preferenciák határozzák meg; a külföldi befektetők nem országokban, hanem régiókban gondolkodnak, így az adott régió fizetőeszközeinek árfolyama egy bizonyos sávban együtt mozog.

„Ha megnézzük most a zloty vagy forint helyzetét, akkor azt látjuk, hogy a lej egyértelműen kitört abból a sávból, amelyben eddig a régió devizáival együtt mozgott” – magyarázta.

Tájékoztatása néhány hónappal ezelőtt a forint „tört ki” gyengeségével, előtte a zloty, most pedig a lej értékelődött le a régió többi fizetőeszközéhez képest. „Ez egyértelműen az adott országban uralkodó politikai bizonytalanság hozadéka” – fogalmazott. 

Az alacsony infláció segít

Diósi szerint ennek a politikai bizonytalanságnak a mérőfoka az is, hogy a Román Nemzeti Bank mennyire avatkozik be vagy sem az árfolyam alakulásába. „Van olyan árfolyamszint is, amibe a jegybanknak nem érdemes beavatkozni, mert drága lenne és értelmetlen” – jegyezte meg.

A szakember szerint a jegybank elsősorban akkor avatkozik be, ha spekuláció történik a lej ellen, mint ahogy történt néhány évvel ezelőtt. „A jegybank egyes számú feladata az, hogy a fizetőeszköz értékét megvédje. Az érték pedig nem az átváltási arány, hanem az infláció alapján mérhető” – szögezte le.

Az OTP Bank Romania vezérigazgatója elmondta, lej gyengülése rendkívül rossz hatással van az inflációra az energiárakon és az euróban megállapított árakon keresztül. „Romániában soha nem volt még ilyen alacsony az infláció, mint ezekben a hónapokban. Ezért a lej gyengülése nem lesz akkora hatással a lej értékére, így a jegybanknak nem kell beavatkoznia” – magyarázta a nemzeti bank szerepét Diósi.

Hozzátette: a lej leértékelődése devizahiteleseket és az importőröket érinti elsősorban. „Az exportőrök sem örülhetnek, mert az exportpiacok a gyengébb lejtől nem fognak bővülni” – jegyezte meg.

Az ING megjósolta

Kizárólag az ügyfelek számára készített elemzésükben az ING szakemberei már egy hete megjósolták, hogy a politikai válság a hazai fizetőeszköz erőteljes leértékelődéséhez vezet, és az euró árfolyama hamarosan eléri a 4,55 lejt.

„Az államfő felfüggesztésének felgyorsulása a lej leértékelődéséhez vezet. A parlamenti szavazás után már csak a központi bankon múlik, hogy sikerül-e stabilizálnia a hazai fizetőeszközt” – olvasható az elemzésben.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X