Eurostat: Bulgáriában a legalacsonyabbak az árak, Dánia a legdrágább
Az Európai Unió átlagos árszínvonalához képest Bulgáriában a legalacsonyabbak az árak, és Dániában kell az embereknek a legmélyebben a zsebükbe nyúlniuk - derül ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat által csütörtökön közzétett adatokból.
Magyarország, ahol az árak az uniós árszínvonal 60 százalékát érik el, hátulról a negyedik a rangsorban; a legolcsóbb Bulgária és Magyarország között áll az „árversenyben" Lengyelország és Románia is, a többi uniós országban viszont kivétel nélkül magasabbak az árak.
Bulgáriában az átlagos árszínvonal mindössze 48 százaléka az uniós átlagnak, Dániában ugyanez a mutató 140 százalék. Drágaságban Dániát Svédország, Luxemburg és Finnország követi, 130 és 123 százalékos mutatókkal.
Az átlagárat összetevőire bontva az is kiderül, hogy Romániában az elektronikai cikkek ára közelíti meg leginkább az uniós átlagot; az ilyen termékek ára itthon mindössze egy százalékkal nagyobb a 28 tagállam átlagától. Ez az a mutató egyébként, amely esetében a legkisebb a szórás a tagállamok átlaga között.
Az élelmiszerek és italok ára Romániában az EU-átlag 69 százaléka, míg Magyarországon 80 százalék. Ebben a termékkategóriában viszont Lengyelország a legolcsóbb, ahol az átlag 62 százalékába kerülnek a dolgok, míg Dánia a legdrágább, 140 százalékos mutatójával. Svédországban, Finnországban és Ausztriában is sokkal drágábbak az élelmiszerek az átlagnál.
Az alkoholtartalmú italok és dohánytermékek esetében a romániai árak az EU átlagának 74 százalékát érik el, Magyarországon csak 66 százalékot. Ezen a téren a legtöbb ország az átlag körüli vagy az alatti árakkal rendelkezik, az uniós átlagot a britek húzzák fel, ahol ezek a termékek az uniós átlag több mint 160 százalékába kerülnek.
Ruházkodni Magyarországon a legolcsóbb az Európai Unióban, a magyar árak az EU-átlag háromnegyedére rúgnak. Romániában drágább a ruha, az európai átlag 87 százaléka. Öltözködni Svédországban a legdrágább, ahol az átlag 130 százalékát kell fizetni a ruhákért.
A kosárban a „személyes közlekedési eszközök", autók, motorok is szerepelnek. Ebben a kategóriában Csehország a legolcsóbb, ahol az EU-átlag 81 százalékát kell fizetni az ilyen cikkekért. A magyar mutató 85 százalékon áll, a román 86-on.
A román és a magyar árak között az átlagot lefelé húzó, legolcsóbb termékkategória a szállodáké és éttermeké, amelyek mindössze az EU átlagának 52, illetve 53 százalékába kerülnek. Ezen a téren is Bulgária a legolcsóbb és Dánia a legdrágább. Előbbiben az átlag 47, utóbbiban pedig 149 százalékát kell kifizetni, de ezen a téren Svédország is csak 3 százalékponttal marad el déli szomszédjától.
- 35565 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35567 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35567 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35568 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35570 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35570 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni