Alig maradt szakképzett munkaerő a könnyűiparban
Több ezer alkalmazott került ki a könnyűiparból, az iskolák pedig nem képeznek újabb szakembereket, ezek a tényezők pedig nagyban hozzájárulnak a termelés és a versenyképesség visszaeséséhez – jelentette be Maria Grapini, a Könnyűipari Munkáltatók Szövetségének elnöke.
„A jelenleg működő képzéseknek, belső emberként mondom, nincs semmilyen jelentőségük. A munkaadónak a nulláról kell kezdenie az alkalmazottak betanítását" – fogalmazott Grapini.
Hozzátette: nem lehet már festőket, kézműveseket, villanyszerelőket találni, hiányzanak a mesteremberek, és ez nagy veszteség, mert a termék előállítása nem csak a gépeken, hanem az emberek hozzáértésén is múlik. A ruha-, textil- és bőripar azzal a problémával is szembesül, hogy pénzügyileg nem tudja motiválni a munkavállalókat, nagyon alacsonyak a bérek, mivel az ágazatnak alacsony a nyeresége.
700 ezer személlyel kikopott a rendszerből
A könnyűiparban mindössze 220 200 alkalmazott van, legtöbben, 141 200-an a készruharészlegen dolgoznak. A bőr- és cipőipari ágazat 51 ezer, a textilipar 28 ezer személyt foglalkoztat a 2011-es adatok szerint.
A 90-es években 900 ezer személy dolgozott a könnyűiparban, kevesebb volt a cég, de jóval nagyobbak voltak a vállalatok, ezeket viszont idővel bezárták, 2004-re már csak 450 ezer alkalmazott volt.
A munkások száma a felére csökkent a cégek viszont megduplázódtak. A 2004-ben volt a csúcs, ekkor 11 ezer könnyűipari vállalkozást tartottak nyilván – tájékoztatott Maria Grapini.
- 35385 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35387 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35387 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35388 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35390 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35390 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni