Valamennyi élelmiszert át kell címkézni Romániában
December 13-án lép életbe az EU tagállamaiban a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatását szigorító uniós rendelet, amelynek hatására gyakorlatilag valamennyi árucímkét le kell cserélni Romániában is.
A hazai termelők és kereskedők hat hónap türelmi időt kértek az Európai Bizottságtól, mert a rendelet azonnali alkalmazása nagy veszteséget jelentene számukra. „A termelők általában hatalmas tételben rendelnek árucímkéket, és azt kértük Brüsszeltől, hogy ne kelljen ezeket mind eldobni” – magyarázta az élelmiszeripari munkáltatók romániai szövetségének (Romalimenta) elnöke az economica.net portálnak.
Sorin Minea a vásárlóknak azt ígérte: az átcímkézést nem fogják megérezni a termékek árán. Mindenesetre a fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) kegyetlen – 5 ezertől 50 ezer lejig terjedő – bírságot helyezett kilátásba, ha a termelők és kereskedők a türelmi idő lejárta után sem alkalmazzák az új uniós szabályt.
Mit ír elő a rendelet?
Az EU 1169/2011-es rendelete szerint az élelmiszerek címkézése, kiszerelése és reklámozása nem tévesztheti meg a vásárlót az élelmiszerek jellemzői, tulajdonságai vagy hatásai tekintetében; nem tulajdoníthat az élelmiszereknek emberi betegségek megelőzésére, kezelésére vagy gyógyítására vonatkozó tulajdonságokat (a természetes ásványvizek és a külön rendelkezések hatálya alá tartozó, speciális élelmezési célokra szánt élelmiszerek).
Az élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásnak pontosnak, egyértelműnek és a fogyasztók számára könnyen érthetőnek kell lennie. Ha az élelmiszerek előrecsomagoltak, a kötelező adatoknak a csomagoláson vagy az ahhoz rögzített címkén kell szerepelniük. Ha az élelmiszerek nem előrecsomagoltak, az élelmezési információkat továbbítani kell az adott élelmiszereket átvevő vállalkozóhoz, hogy szükség esetén eljuttathassa azokat a végső fogyasztóhoz.
Kötelező adatok
Ezeknek az adatoknak könnyen érthetőnek és jól láthatónak, olvashatónak, és adott esetben letörölhetetlennek kell lenniük. A karakterek x-magasságának legalább 1,2 mm-nek kell lennie (a kisméretű csomagolás vagy tárolóedények esetét kivéve).
A kötelező adatok a következők:
- a név;
- az összetevők felsorolása;
- az allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok (földimogyoró, tej, mustár, hal, glutént tartalmazó gabonafélék stb.);
- bizonyos összetevők vagy összetevőcsoportok mennyisége;
- az élelmiszer nettó mennyisége;
- a minőségmegőrzési idő vagy a fogyaszthatósági idő;
- a különleges tárolási és/vagy felhasználási feltételek;
- a vállalkozó vagy az importőr neve vagy cégneve és címe;
- bizonyos húsfajták és a tej esetében – illetve abban az esetben is, ha ezek feltüntetésének elmulasztása megtévesztheti a fogyasztót – a származási ország vagy az eredet helye;
- felhasználási útmutató, amennyiben ilyen útmutató hiányában nehéz megfelelően felhasználni az élelmiszert;
- az 1,2 térfogatszázaléknál nagyobb alkoholtartalmú italok esetében a térfogatszázalékban megadott tényleges alkoholtartalom;
- tápértékjelölés.
- 35615 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35617 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35617 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35618 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35620 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35620 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni