Cseke Attila: van megoldásunk az árfolyamrobbanásra
Cseke Attila szerint a svájci frank árfolyamával történtek is azt igazolják, hogy szükség van a devizahitelesekről szóló RMDSZ- törvénytervezet megvitatására és elfogadására.
A képviselő arra reagált pénteken, hogy a Svájci Nemzeti Bank csütörtökön váratlan eltörölte az euróval szembeni az árfolyamküszöböt, amely után a svájci frank hatalmas mértékű erősödésbe kezdett. Az „alpesi deviza” értéke Romániában 3,74 lejről 4,32 lejre nőtt.
Cseke Attila emlékeztetett: az RMDSZ az egyetlen politikai alakulat, amelynek van konkrét törvénymódosító javaslata a devizahitelesek helyzetének segítésére. Az 50-es számú, 2010-es sürgősségi kormányrendelet módosítás nagymértékben segítene azokon, akik nehezen vagy egyáltalán nem tudják fizetni kötelezettségeiket a bankok felé.
A törvényjavaslat értelmében lehetővé válik a valutaalapú jelzáloghitelek átváltása lej alapú hitelre, a hitelmódosítás azonban nem az átváltás napján érvényes árfolyam szerint történne, hanem a szerződés megkötésének hónapjában érvényes árfolyam szerint. Ezáltal segítenék a fogyasztót abban, hogy továbbra is fizetni tudja a törlesztőrészletet, és csökkenne a jelzálogba adott ingatlan elvesztésének veszélye, míg a hitelező intézmények, a bankok, továbbra is megkapnák a kisebb, de így is elégséges törlesztő részleteket és a jelzálogba foglalt ingatlan végrehajtása is elkerülhető lenne.
A törvénytervezetet 2013 novemberében iktatta az RMDSZ, s azt a szenátus 2014 júniusában megszavazta, jelenleg a képviselőház, mint döntő ház tárgyalja.
Nyolc éve még két lej volt egy frank
Ennek a törvénynek a mielőbbi megszavaztatása Cseke Attila szerint fontos, mert a 2007 és 2013 között megkötött, 34,9 milliárd lej értékű jelzáloghitelek 94,9%-a valuta alapú hitelszerződés volt. A svájci frank január 15-i drasztikus megerősödése azonban sürgős megoldást kíván, amelyre megvan a lehetséges válasz az érdekvédelmi szervezet törvénytervezetében.
„Ma mindennél aktuálisabbá vált az RMDSZ azon törvénytervezetének elfogadása, amely a devizahitelesek problémájának megoldását jelentené. 2007 januárjában egy svájci frank 2,07 lej volt. Ez a valutaárfolyam 2015. január 15-én 4,32 lejre nőtt, ami 108 százalékos növekedést jelent a svájci franknak a lejjel szemben, vagyis több mint megkétszereződött a különbség. Ha eddig nehéz helyzetben voltak a devizahitelesek, akkor a svájci frank ilyen méretű erősödése után kilátástalanná válhat a helyzetük” – nyilatkozta Cseke Attila, az RMDSZ parlamenti képviselője.
- A szenátus már elfogadta a devizahiteleseken segítő tervezetet
Gazdaság - Így kerülhetnék el a kilakoltatást a fizetésképtelen devizahitelesek
Gazdaság - Elemzők: Svájc nem járt jól az árfolyamgát eltörlésével
Gazdaság - A kormánytól kérnek segítséget a romániai frankhitelesek
Gazdaság - Pánikot keltett a svájci frank hirtelen erősödése
Gazdaság
- 34960 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34962 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34962 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34963 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34965 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34965 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni