Nem a bevándorlók rontják a brit termelékenységet
A nagy-britanniai bérszínvonalat és a brit gazdaság termelékenységét nem a bevándorlók rontják – mondta csütörtökön a Bank of England – a brit jegybank – kormányzója.
Mark Carney a BBC rádió politikai magazinműsorában kijelentette: az elmúlt két évben a korábbi időszak átlagánál 300 ezerrel több idősebb, 50-es, 60-as éveiben járó brit állampolgár maradt aktív szereplője a brit munkapiacnak. Emellett a brit munkavállalók által ledolgozott munkaórák száma is nőtt; ez átszámítva további 200-300 ezer munkavállaló munkapiaci jelenlétének felel meg, vagyis csak ez a két tényező több mint félmillió plusz aktív munkapiaci szereplőt jelent a korábbi évekhez viszonyítva.
Az elmúlt két évben ugyanakkor a nettó bevándorlás ennek mindössze a tizedével, 50 ezerrel nőtt – hangsúlyozta.
A Bank of England kanadai vezetőjét – aki két éve áll a brit jegybank élén – azzal összefüggésben kérdezték, hogy a brit statisztikai hivatal (ONS) legfrissebb éves összesítése szerint jelenleg több mint 4 millió külföldi, köztük 1,95 millió külföldi EU-állampolgár dolgozik Nagy-Britanniában, és az utóbbiak közül 942 ezren érkeztek az Európai Unióba 2004-ben felvett közép- és kelet-európai tagországokból.
A konzervatív brit sajtóban megjelent elemzések szerint ez a rendszerint alacsony bérekért dolgozó munkaerőtömeg a fő oka annak, hogy a brit vállalati szektor nem hajt végre olyan mértékű termelékenységjavító beruházást, mint más nyugati EU-gazdaságok vállalatai.
Carney a csütörtöki BBC-műsorban azonban kifejtette: az a jellemző folyamat, hogy a bevándorlók – bár érkezésük után valóban gyakran nem a képzettségüknek megfelelő, így alacsonyabb bérezésű munkát végeznek – idővel „elindulnak felfelé”, és eljutnak arra a szintre, amely már megfelel szakképesítésüknek.
Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem javul a brit gazdaság termelékenysége, a Bank of England kormányzója azt mondta, hogy ez még a pénzügyi válság és az abból eredő recesszió, elsősorban a recessziós évek alatt felhalmozódott kapacitásfelesleg öröksége. A brit gazdaság robusztus növekedése és a munkanélküliség ezzel járó ütemes csökkenése azonban most már kezdi eltüntetni ezt a kapacitástöbbletet, és ebben a helyzetben a további gazdasági növekedés már csak a termelékenység növelésével, vagyis a beruházások felfuttatásával lehetséges – tette hozzá.
A brit statisztikai hivatal e héten ismertetett adatai szerint több mint négy évtizede nem mért szintre emelkedett a foglalkoztatottsági ráta Nagy-Britanniában, a munkanélküliség pedig hét éve nem volt olyan alacsony, mint most.
Az ONS kimutatása szerint a márciussal zárult három hónapban átlagosan 5,5 százalékos volt a bejegyzett állástalanok aránya – ez 2008 nyara óta a legalacsonyabb –, a munkaképes korú lakosságon belül pedig 73,5 százalékos a foglalkoztatottság.
Nagy-Britanniában soha nem mértek ilyen magas foglalkoztatottsági rátát azóta, hogy a statisztikai hivatal 1971-ben elkezdte ennek a mutatónak a rendszeres közlését.
A Bank of England azonban e héten közzétett új inflációs jelentésében számottevően rontotta a brit gazdaság idei és jövő évi növekedésére adott előrejelzését, elsősorban éppen azzal az indokkal, hogy az új munkahelyek közül nagyon sok nem igényel magas szintű szakképesítést, és kevéssé termelékeny.
A brit jegybank 2015-re és 2016-ra eddig egyaránt 2,9 százalékos növekedést várt a brit gazdaságban, de e prognózisokat 2,5, illetve 2,6 százalékra vette vissza.
- 35679 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35682 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35682 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35683 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35684 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35685 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni