Üzenet Pontáéknak: előbb az IMF, utána az alkotmány
A választások után megalakuló új román kormány elsődleges feladata a jövő évi költségvetés és az új IMF/EU-program előkészítése lenne, bár félő, hogy a kormánypárt inkább az alkotmányozásra helyezi majd a hangsúlyt valószínűsíthető kétharmados többsége birtokában - vélekedtek hétfői helyzetértékeléseikben londoni szakelemzők.
Daniel Hewitt, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó gazdaságokra szakosodott közgazdásza hétfői kommentárjában kiemelte: nincs sok költségvetési mozgástér az állami alkalmazotti bérek és a minimálbér emelésére, valamint az adócsökkentésre tett választási ígéretek megvalósítására.
Mindemellett piaci szempontból aggasztó lenne, ha az új kormány az alkotmánymódosításra koncentrálna, és nem az olyan szerkezeti problémák megoldására, mint az állami vállalatok gyenge irányítási színvonala, valamint az energiaipar, a közösségi közlekedés, vagy az egészségügyi és az oktatási reform - tette hozzá.
Hewitt szerint a választások után megalakuló új román kormánynak azonban mindenekelőtt a 2013-as költségvetést kell véglegesítenie, majd el kell kezdenie a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val a következő programról.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének Románia-elemzője, Nicolaie Alexandru-Chidesciuc kiemelte hétfői helyzetértékelésében, hogy bár a választásokból győztesen kikerült Szociálliberális Szövetség (USL) céljai között szerepel az IMF/EU-program megújítása, a választások előtti napokban azonban olyan kommentárok is elhangzottak, hogy nem lesz új megállapodás a valutaalappal és az unióval.
A JP Morgan londoni szakértője olyan értesüléseket is idézett, amelyek szerint az Európai Bizottság nem akarja az új megállapodást, mivel Románia a jelenlegi program alapján tett vállalásait sem teljesítette.
A román gazdaság IMF/EU-felügyelete azonban új program nélkül is folytatódna, mivel Romániának jelentős törlesztési kötelezettségei vannak a két intézménytől eddig lehívott hitelek után - vélekedet a JP Morgan elemzője.
Nicolaie Alexandru-Chidesciuc szerint az USL által előterjesztett legnagyobb horderejű terv az alkotmánymódosítás szándéka 2013 közepéig, a gazdaságpolitikai célkitűzések azonban - bár a 2,7 százalékos GDP-arányos jövő évi államháztartási deficitcélt megerősítették - egyelőre nem egyértelműek.
A JP Morgan londoni szakelemzője közölte: a ház véleménye szerint a kormánypárt erőteljes parlamenti többségéből az következhet, hogy Traian Basescu államfő ellen parlamenti felelősségre vonási eljárás indul "valamikor 2013-ban", és még jövőre elnökválasztást is kiírnak a 2014 végén esedékes időpont helyett.
- 35394 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35396 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35397 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35398 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35399 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35399 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni