Tarolnak a gyorséttermek Romániában
Egy McDonald’s és egy KFC étterem itthoni bevétele duplája a világátlagnak, előbbiben éves szinten 1,6, utóbbiban 1,1 millió eurót költenek el a vendégek.
Évente hozzávetőleg 1,4 milliárd lejt, több mint 300 millió eurót hagyunk gyorsétkezdékben, derül ki az Euromonitor piackutató cég által készített tanulmányból. Az országban jelenleg 1300-nál is több shaormás és gyorsétterem működik. A piacvezető egyértelműen a McDonald’s, amely 67 éttermet működtet Romániában, ezek közül 32-t Bukarestben.
A világ egyik legismertebb márkája alatt működő fast-food lánc évek óta támadások kereszttüzében áll termékeinek állítólagos egészségtelen volta miatt, ám ez hidegen hagyja a hazai fogyasztókat, akik tavaly átlagban 1,62 millió eurót költöttek el minden egyes romániai McDonald’s-ban. A vállalat adatai szerint ez duplája a világátlagnak, ugyanis globális szinten egy étterem átlagos éves bevétele mindössze 800 ezer euró. A gyorsételekre idehaza kiadott pénznek tavaly az egyharmada vándorolt a McDonald’s kasszájába.
Hasonló népszerűségnek örvend Romániában a csirkehúsra specializálódott KFC. Az ország 58 KFC éttermének átlagos bevétele 1,1 millió euró volt 2015-ben, ami szinte duplája a 600 ezer eurós világátlagnak. A harmadik legnagyobb piaci szereplő, a szintén amerikai Subway ellenben örvend ekkora népszerűségnek. A franchise rendszerben üzemelő 27 hazai Subway étteremnek az elmúlt évben átlagban 200 ezer eurót volt a nettó bevétele. Nemzetközi viszonylatban ez szerény eredmény, a globális átlag félmillió euró.
Szakemberek szerint ez annak a következménye, hogy a Subway Romániában jóval kevésbé ismert, mint két fő versenytársa. A McDonald’s és a KFC a 90-es évek közepén jelent meg a hazai piacon, míg a Subway négy évvel ezelőtt nyitotta meg első éttermét.
A gyorséttermek törzsközönségét a fiatalok teszik ki. A McDonald’s és a KFC éttermekben 10-15 lejből lehet megebédelni, ami valamivel drágább, mint egy no-name önkiszolgáló étterem napi menüje, ám olcsóbb, mint egy átlagos kolozsvári, nagyváradi vagy marosvásáérhelyi étterem kosztja, s a kiszolgálás lényegesen gyorsabb.
A világ legnagyobb fast-food lánca a McDonald’s, több mint 18 ezer étteremmel. Második a KFC 11 700, harmadik pedig a Subway 10 ezer gyorsétkezdével. Lóhosszal lemaradva következik a Pizza Hut, kevesebb, mint 6000 étteremmel, majd a Burger King ötezerrel. Ez utóbbi négyéves, nem túl sikeres működést követően 2012-ben kivonult Romániából.
A McDonald’s, a KFC és a Subway jelen van több erdélyi nagyvárosban. A magyarlakta megyék közül Hargitában, Kovásznában, Szatmárban és Szilágyban, bár működnek gyorsétkezdék és shaormások, a nagy nemzetközi láncok még nem jelentek meg.
- Megemelte alkalmazottai fizetését a McDonald’s Románia
Gazdaság - Ennyit fizetnek a máltaiak a McDonald’s Romániáért
Gazdaság - Eladta romániai érdekeltségét a McDonald’s
Gazdaság - Zseniális a KFC romániai kampánya (FOTÓK)
Száj(t)tátó - Pereli a KFC a besztercei hasonmását
Gazdaság - Jövőre visszatérne Romániába a Burger King
Gazdaság
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34233 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni