Ezek lehetnek az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezmény előnyei
Az Európai Unió és Kanada között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás a megszűnő vámok által kiterjeszti és hatékonyabbá teszi az együttműködést az unió tagországai és Kanada között – jelentette ki Cecilia Malmström, a kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos vasárnapi nyilatkozatában.
Malmström aláhúzta, az uniós cégek könnyebben hozzáférhetnek a kanadai állami beruházások, közbeszerzések és a befektetések piacához, valamint a szolgáltató szektorhoz.
Aláhúzta, a CETA révén első alkalommal jön létre egy olyan modern befektetésvédelmi rendszer, amely átláthatóan, nyilvánosan működő befektetési bíróságokon alapul. A megállapodás további erénye, hogy a regionális élelmiszeripari különlegességektől a kulturális sokszínűségen át a közszolgáltatásokig védi a társadalmi és ökológiai vívmányokat az EU-ban és Kanadában is.
A megállapodás kitér arra is, hogy Kanada lehetőséget nyújt arra, hogy az uniós cégek nagyobb mértékben vegyenek részt a kormányzati, tartományi és önkormányzati szintű közbeszerzési pályázatokon.
Megszűnő díjszabások, betartandó szabályozások
Malmström tájékoztatása szerint a Kanadával kötött, az uniós tagállamok érzékenységét kezelő szabadkereskedelmi megállapodás kézzelfogható előnyöket jelent az európai vállalatok számára a díjszabások legtöbbjének megszűnése által. A hatálybalépés napjától az illetékek megszüntetése mintegy 400 millió euró megtakarítást jelent évente az unióból származó áruk kanadai exportja esetén az európai kis- és középvállalatok számára.
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a Kanadába exportált különféle mezőgazdasági termékek számára a megállapodás védelmet nyújt a kötelező földrajzi árumegjelölés által. Emellett a Kanadából származó behozott termékeknek minden körülmények között meg kell felelniük az uniós szabályoknak és előírásoknak. Ilyen például, hogy csak hormonmentes húst lehet importálni unióba – emelték ki.
A CETA nem kényszeríthet egyetlen tagállamot sem arra, hogy bármilyen szabályozási kérdésben bármilyen változtatást végezzen. Az élelmiszerbiztonsági, a fogyasztóvédelmi, a vízgazdálkodási kérdések is nemzeti hatáskörben maradnak. A génmódosított termények szabályozását semmilyen veszély nem fenyegeti, mivel biztosíték van arra, hogy az európai piacon bevezetendő termékek esetében csak akkor állítható ki engedély, ha az az előzetes egészségügyi és egyéb vizsgálatokon megfelelt. Emellett a környezetvédelmi szabályozási szint Európában nem csökkenhet – húzták alá.
Egy független tanulmány cáfol
Az amerikai Tufts Egyetem munkatársai elkészítették az első független tanulmányt az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezmény várható gazdasági hatásairól – olvasható a Magyar Termsézetvédők Szövetsége oldalán. Míg a hivatalos előrejelzések szerint 0,08% GDP növekedést okozna a CETA, a Tufts Egyetem munkatársai által használt ENSZ Global Policy Model alapján viszont az jött ki, hogy a CETA hatására 200 ezer munkahely szűnne meg az EU-ban, 316-1331 euróval csökkennének a munkabérek, csökkenni fognak a kormányzati bevételek, 0,49%-kal csökkenne a GDP az EU-ban.
- Aláírta a szabadkereskedelmi egyezményt az Európai Unió és Kanada
Külföld - Cioloş: Kanadának még be kell jelentenie a vízumkényszer feloldását
Belföld - CETA: megállapodás született a vallonokkal
Gazdaság - Elmarad a csütörtökre tervezett EU-Kanada csúcstalálkozó
Gazdaság - Vallónia késlelteti az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezményt
Gazdaság - Belgium hétfő estig kapott haladékot a szabadkereskedelmi egyezmény elfogadására
Külföld
- 34075 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34077 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34077 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34078 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34080 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34080 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni