Ennyivel nőtt egyetlen év alatt a román állampolgárok vagyona
82,5 milliárd lejjel nőtt egyetlen év alatt a román állampolgárok vagyona. A legnagyobb arányban az ingatlanvagyon értéke gyarapodott.
Tavaly is folytatódott a lakosság évek óta tartó vagyonosodása, sőt, a 2015-nél nagyobb mértékben, derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) Jelentés a pénzügyi stabilitásról című tanulmányából. A román állampolgárok összvagyona a tavalyi év végén meghaladta az 1000 milliárd lejt, mintegy 222 milliárd eurót.
Ez 9 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi érték. 2015-ben a vagyonosodás 7,1 százalékos volt. A tavalyi értéknövekedés elsősorban a nem pénzügyi jellegű aktívumoknak volt köszönhető, melyek 11,3 százalékkal értek többet, mint 2015-ben. Ezek főleg ingatlanok, melyek a lakossági vagyon oroszlánrészét adják.
Tavaly a román állampolgárok tulajdonában levő ingatlanok összértéke körülbelül 700 milliárd lej volt. Ez megközelíti a 2009-es szintet, mikor is az ingatlanvagyon 700 milliárdnál valamivel többet ért. A 11,3 százalékos értéknövekedés az új ingatlanok vásárlásának, illetve a lakás- és telekárak növekedésének volt betudható.
A rendszerváltást követően a lakossági ingatlanvagyon értéke a világgazdasági válság kirobbanását megelőző időszakban volt a csúcson, 2007 végén 948 milliárd lejt tett ki. A gazdasági válság éveiben a korábbi időszak túlfűtött ingatlanárai meredeken zuhantak, s az akkori csökkenést csak részben kompenzálta a 2011 óta tartó növekedés.
A pénzügyi aktívumok értéke tavaly hozzávetőleg 300 milliárd lej volt. Az elmúlt időszakban ez dinamikusan növekedett, ami azt mutatja, hogy jelenleg valóban jobban élünk, mint néhány évvel korábban. 2009-ben a pénzügyi aktívumok még csak 126 milliárd lejt tettek ki. Az aktívumok a lakossági tartozásoknál lényegesen gyorsabban nőttek, ez utóbbiak 2016 végén 4 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel korábban.
A pénzügyi aktívumok egyharmadát bankbetétek alkotják, a fennmaradó kétharmadot készpénz, részvények, biztosítások, nyugdíjalapokhoz történt befizetések és befektetési alapoknál elhelyezett pénz teszik ki. A pénzügyi aktívumok értéke az ingatlanokénál kisebb arányban, 6,6 százalékkal nőtt, struktúrájukban lényeges változások nem következtek be.
Nőttek a banki megtakarítások
A legnépszerűbb továbbra is a bankbetét. A bankban tartott lakossági megtakarítások értéke egy év alatt 9,1 százalékkal nőtt. Növekvőben van a nyugdíjas évekre való takarékoskodás és a vállalati részvényekbe történő befektetés népszerűsége. Előbbire tavaly 29,3 százalékkal, utóbbira 20,1 százalékkal költöttünk többet, mint tavaly.
A BNR szakértői szerint ajánlatos volna, hogy a pénzügyi aktívumok változatosabbak legyenek, amihez az állam a maximálisan biztonságosnak számító lakossági kincstárjegyek kibocsátásával tudna hozzájárulni. A tanulmány felhívja a figyelmet, hogy a bankbetétek után jelenleg fizetett alacsony kamatok és a lakossági hitelek számának és értékének gyors növekedése kedvezőtlen körülmények összhatása esetén veszélyeztethetik a pénzügyi stabilitást.
- 35682 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35687 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni