Ismét nőtt a kamatláb: izzadhatnak a bankhitelesek
Hétfőn ismét nagyot emelkedett, és elérte az 1,79 százalékot a lej alapú lakossági és vállalati hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR).
A ROBOR utoljára három év volt ilyen magas, október 3-án pedig elérte már az 1,80 százalékot is. Pénzpiaci elemzők szerint a jegybanknak korlátozottak a lehetőségei a hitelkamatláb befolyásolására. Csak úgy csökkenthetné, ha jelentős mennyiségű készpénzt dob piacra, ennek azonban inflációgerjesztő hatása lenne.
Mint korábban írtuk, a ROBOR főleg szeptember második felében kezdett gyors ütemben emelkedni. Hétfőn 1,71 százalékra emelkedett a pénteki 1,58 százalékos értékéről a Román Nemzeti Bank (BNR) közlése szerint. A ROBOR 2016 elején esett 1 százalék alá, azóta több mint 1 százalékponttal növekedett. Szeptember elején még 0,9 százalék volt, szeptember 18-án lépte át az 1 százalékot.
Adrian Vasilescu, a BNR stratégiai tanácsadója szerint a világ más országaiban is lassan véget ér a nagyon olcsó hitelek korszaka, Romániában is ez történik. Szerinte a ROBOR növekedése nem tekinthető túl magasnak.
Az egyik legnagyobb piaci szereplőnek számító osztrák Raiffeisen Bank vezérigazgatója, Steven van Gröningen kijelentette a Ziarul Financiar című gazdasági újságnak, hogy nem a bankközi hitelkamatláb növekedése számít anomáliának, hanem az eddigi időszak, amikor szinte nulla volt a kamatláb.
- 34958 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34960 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34960 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34962 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34963 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34963 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni