A Bolyai utcából indult romániai diadalútjára az amerikai fánk
Négy év alatt nemzetközivé nőtte ki magát az amerikai fánkot sütő marosvásárhelyi vállalkozás, melynek idehaza 17, Franciaországban pedig egy boltja van.
Létezik-e vajon olyan ruhadarab, étel vagy ital ami gyakorta feltűnik hollywoodi filmekben, s ne lenne eladható? Valószínűleg nem. Ennek ellenére 2014-ig idehaza senkinek sem jutott eszébe, hogy a szülőhazájában donut vagy doughnut néven ismert amerikai fánk minden bizonnyal Erdélyben is kelendő lenne.
Négy évvel ezelőtt két marosvásárhelyi fiatal, Marius Muntean és Andra Otavă nyitotta meg az első hazai amerikai fánksütőt, Donuterie néven. Mindketten műszaki egyetemet végeztek, ám olyan vállalkozásban szerettek volna dolgozni, álljon bár távol tanult szakmájuktól, amit teljes egészében magukénak tudnak érezni. A szerény bolt Marosvásárhelyen, a Bolyai utcában volt, a vásárlókat ablakon keresztül szolgálták ki.
18 hónap alatt megtérült
A tulajdonosok szívük szerint Kolozsváron indították volna be az üzletet, ott azonban nem találtak megfelelőnek tűnő helyiséget. A vállalkozás induló tőkéje 100 ezer lej volt, ebből 30 ezer lejt pályázat révén, az állam által kezdő vállalkozóknak nyújtott vissza nem térítendő támogatásként szereztek.
A Bolyai utcai fánksütőt három hónap elteltével egy hónapra bezárták, átalakították, majd ismét megnyitották. A változtatásoknak köszönhetően a vásárlók száma megnőtt, a befektetés 18 hónap alatt megtérült.
Hosszú sorok Kolozsváron
Az első kolozsvári Donuterie 2015 júniusában nyílt meg, az Unió utcában. Emlékszem, értetlenkedve figyeltem, hogy az első hetekben egész nap, kora reggeltől késő délutánig hosszú sor kígyózott az utcán a fánkos előtt. Nem értettem, mi késztethet arra valakit, hogy félórát várakozzon néhány fánkra. A rejtély megoldásához nem vitt közelebb, hogy megkóstoltam egy donutot, a kinézetre ízléstelen, giccses, ízét tekintve jellegtelenül édes termék nem lopta be magát a szívembe, meg sem közelítette megboldogult nagyanyám hagyományos, porcukros fánkjait.
Időközben rájöttem, a donut azért sikeres, mert menő, jobban mondva cool, fogyasztói javarészt az amerikai tucatfilmeken felnőtt generációk tagjai, akik számára a mozivászonról ismert édesség Amerika ízét jelentheti.
Már Franciaországban is jelen vannak
Az Unió utcai fánksütő előtt napjainkban már nem szobroznak tucatjával a vevők, az amerikai fánk hazai diadalmenete azonban folytatódik. Időközben Kolozsvár két plázájában is nyílt egy-egy Donuterie, de a cég megvetette a lábát Nagyváradon, Temesváron, Nagybányán, Gyulafehérváron, Brassóban, Nagyszebenben, Bukarestben és egy sor vidéki regáti városban is.
Tavaly nyílt meg a franciaországi Le Mans városában az első külföldi Donuterie, s az amerikai fánk erdélyi változatát az Untold és az Electric Castle fesztiválok résztvevői is megkóstolhatták. A Donuterie kft. alkalmazottainak száma 120 körül van, tavalyi árbevétele pedig meghaladta a 10 millió lejt.
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34959 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34961 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni