Júliusban írják ki a pályázatot az észak-erdélyi autópálya szilágysági szakaszának megépítésére
Romániában júliusban írják ki a pályázatot az A3-as (észak-erdélyi) autópálya Szilágy megyei szakaszának tervezésére és megépítésére - közölte Narcis Neaga, a romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) igazgatója kedden sajtótájékoztatón.
Az Agerpres hírügynökség idézete szerint a pályázat júliusban fog megjelenni a romániai közbeszerzések portálján, várhatóan novemberi pályázatbenyújtási határidővel. Várhatóan 2019 februárjában, márciusában hirdethetik ki a nyertes pályázót, és ha nem lesznek fellebbezések, március-áprilisban meg is köthetik a tervezési-kivitelezési szerződést.
A 80 kilométeres Szilágy megyei pályaszakaszt a CNAIR igazgatója szerint négy, körülbelül húsz kilométeres részre osztják, amelyek megépítésére más-más kivitelezőt keresnek. Narcis Neaga azt is megemlítette, hogy szeptember-október táján kiigazítják a Meszes hegység alatt átvezető alagút megvalósíthatósági tanulmányát. Az igazgató szerint a szilágysági pályaszakasz áfa nélkül körülbelül 650 millió euróba kerül, és megépítését az EU pénzalapjaiból fogják finanszírozni.
A Nagyvárad és Brassó közé tervezett észak-erdélyi autópályának továbbra is csak a Kolozsvár mellett elhaladó 52 kilométeres Gyalu-Aranyosgyéres szakasza vehető igénybe. A CNAIR ugyan közölte, hogy tavaly novemberben megtörtént a Gyalu és Magyarnádas közötti 8,7 kilométeres szakasz műszaki átvétele, de ezt várhatóan csak 2018 őszén nyithatják meg a forgalom előtt. Ekkorra készül el ugyanis az a Szamos-híd, amely összeköti az új pályaszakaszt a meglévővel.
Az észak-erdélyi pályán a meglévő szakasztól keletre, Aranyosgyérestől Marosvásárhelyig folynak még építési munkálatok. Az 52 kilométeres távot a CNAIR öt szakaszra osztotta és mindegyik megépítésére más-más céget keresett. A kivitelezési szerződéseket 2015 márciusában írták alá, de az állam csak 2017 novemberében hárította el a bürokratikus akadályokat az építés útjából. Ekkorra sikerült ugyanis pótolni az időközben lejárt környezetvédelmi engedélyt, és kiállítani az építési engedélyt a teljes szakaszra.
A CNAIR tavaly decemberre ígérte a magyar-román államhatárhoz legközelebb eső Bors-Berettyószéplak szakasz építőinek a kiválasztását, de a versenytárgyalás győzteseit azóta sem hirdette ki. Ezen a 60 kilométeres szakaszon még a Bechtel társaság kezdte el a pálya építését. Az amerikai cég a munkálatok mintegy ötven százalékát végezte el 2013-ig, amikor a román kormány szerződést bontott vele. A munkálatok befejezésére már korábban is versenytárgyalást írtak ki, ám a 2015-ben kihirdetett győztes neki sem látott a munkának, és 2016 novemberében a szerződés felbontását kérte.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni