Egyre több afrikainak Kína jelenti az Ígéret Földjét
Hatalmas összegű szerződések, 20 milliárd dollárra rúgó hitelek, egészségügyi segítség, ösztöndíjak a diákoknak: Kína gigantikus beruházásokkal nyer teret Afrikában, ma a földrész első számú nemzetközi partnerének számít. Ez az együttműködés mind több olyan afrikait vonz magába Kínába, aki hasznot szeretne húzni az ázsiai óriás gazdasági fejlődéséből.
A legtöbb afrikai bevándorló Nigériából, Maliból, Guineából és Ghánából érkezik Kínába, ők azonban nem írnak alá milliárdos üzleti szerződéseket. Az afrikai kereskedők viszont olcsó ruházati cikkeket, mobiltelefonokat, háztartási gépeket vásárolnak a kínai üzemekben, majd elszállítják az árut a fekete kontinensen lévő ügyfeleiknek.
Jól megy az üzlet
A közvetítő szerepet egyre többen vállalják. Otthagyva a Dubajban vagy Délkelet-Ázsiában korábban kialakult közvetítő kereskedelmi központokat, számos afrikai költözött Kínába, hogy a helyszínen még olcsóbban szerezhesse be az ottani ipari termékeket. Üzleteiket a fő kínai kereskedővárosokban - Kantonban, Hongkongban, Makaóban, Jivuban, Sanghajban és Pekingben - hozzák létre. Bár az afrikai kereskedelemben mind nagyobb szerepre tesznek szert a nők, az ázsiai országban jobbára egyedül élő afrikai férfiak telepednek le a saját számlájukra.
Ezek az angol szóval tradernek nevezett kereskedők általában munkavízummal vagy hosszabb távú tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. A megvásárolt árukat rendszeresen tárolják, majd Afrikába küldik.
Mások azonnali viszonteladásra rendezkednek be, és sűrűn ingáznak a fekete földrész és Kína között. Az ázsiai országban rendszerint három hónapra szóló vízummal tartózkodnak. Amikor az lejár, egyesek illegálisan maradnak ott, vagy diákvízumot szereznek be, hogy meghosszabbítsák tartózkodásukat.
"Ruhákat vásárolok Kantonban, Sencsenben, az elektronika városában, vagy Hongkongban. Az utóbbiakban telefonokat, számítógépeket, iPadokat szerzek be olcsóbb áron" - mondta a TV5 francia televízió riportjában egy Pekingben élő, 26 éves kameruni férfi, aki meg akarta őrizni inkognitóját. 2009-ben érkezett Kínába nővére segítségével, aki már két évvel korábban megélhetést talált magának az ázsiai országban. A kameruninak diákvízuma van, emellett zenél és kereskedik.
"Minden szerzeményemet Afrikába küldöm, mer jó üzlet. Ott él a bátyám, ő kutatja fel a potenciális vevőket, én pedig feladom az árut a kameruni tengerpart városaiba, Doualába és Yaoundéba - magyarázta a trader, akinek családja is profitál a fiú üzleteiből. - A piac jó, a biznisz is jól megy. A cél visszanyerni a befektetett tőkét, hogy a családomnak is haszna legyen belőle."
"Nagykövetek" akarnak lenni
Afrikaiak már az 1990-es években is letelepedtek Kínában, amely fokozatosan egyre inkább megnyitja határait.
Az ázsiai ország 2001-ben csatlakozott a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO). Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök 2006-ban az afrikai földrészre is kiterjesztette ezt a nyitást a harmadik kínai-afrikai együttműködési fórum alkalmából, amelyre 48 afrikai állam- és kormányfő érkezett Pekingbe.
Fontos szerepet játszottak az afrikai diákok is, akik állami ösztöndíjakkal érkeztek Kínába, és akik közül sokan azóta sem hagyták el az országot. A 24 éves Tekeste, egy etiópiai diák például 2007 óta él Pekingben, és nemrég fejezte be villamosmérnöki tanulmányait. "Senki sem kergetett el saját országomból, saját akaratomból jöttem, hogy tanuljak, megismerjem a technológiát, és felmérjem, mire megyek vele, amikor hazatérek" - mesélte.{loadposition otp}
A fiatal mérnök azóta sok pénzt fektetett be a Kínában élő afrikai közösségen belül. "Mérnökök, tudósok, orvosok vagyunk, mind itt tanultunk, de végül mindannyian kereskedővé váltunk. Olcsó gyári termékeket adunk el Afrikában anélkül, hogy igazán új vagy innovatív termékeket forgalmaznánk" - ismerte el a fiatalember.
El is határozta, hogy felveszi a harcot a jelenséggel szemben. Részt vett egy társaság létrehozásában: a Young African Professional Students nevű hálózat a Kínában végzett afrikaiak perspektíváit kívánja javítani úgy, hogy tanulmányaik eredményét Afrika javára is hasznosíthassák. Azt szeretnék elérni, hogy a fekete földrészen berendezkedő kínai vállalatok alkalmazzanak afrikai szakembereket is, jelenleg ugyanis szinte kizárólag kínaiakat foglalkoztatnak.
"Egyfajta nagykövetek, diplomaták szeretnénk lenni Kína és Afrika között. Mi vagyunk azok, akik úgy fogunk visszatérni földrészünkre, hogy tudunk kínaiul, értjük a kínai kultúrát és gondolkodásmódot, és képesek leszünk tárgyalni velük a szerződésekről" - fejtette ki elképzelését Tekeste.
- 35013 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35015 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35015 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35016 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35018 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35018 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni