A honatyák bevallották: sokszor nem tudják, mit szavaznak meg
A büntető törvénykönyv módosításai során a saját „szuperbüntetlenségüket” megszavazó honatyák a kirobbant hazai botrány és az igen negatív nemzetközi vélemények után most mentegetőznek. A Nemzeti Liberális Párt képviselői – állítólag pártelnökük, Crin Antonescu kifejezett elvárására – igyekeznek máris kihátrálni a törvényből, a szociáldemokraták azonban egyelőre még tartják magukat, bár ők sem igen titkolják, hogy végül is „kissé túlzásba” estek a „szuperimmunitással”.
Juhnyáj (vagy tehéncsorda)
A törvénnyel szembeni immunitásukat biztosítani kívánó honatyák magatartását leginkább a nemzeti liberális képviselő, Traian Dobrinescu fogalmazta meg a legtalálóbban, aki szerint a parlament úgy szavazott, akár a juhnyáj (románul ugyan tehéncsordát mondott, de magyarul a juhnyáj a találóbb szó). Igaz, igyekszik a maguk számára mentséget is találni: véleménye szerint a parlament elé olyan nagy számmal kerülnek a törvények, hogy ekkora mennyiséget még szépirodalomban sem lehetne végigolvasni, hát még a törvények cikornyás nyelvén.
A módosítások szövegét ráadásul csak öt perccel a szavazat előtt vehették kézhez, így „az embernek meg kell bíznia a szakbizottsági kollégái véleményében” – fejtette ki a liberális képviselő, aki mindennek bonyolult „lelki hátteret” is adott: „Nyomasztó, amikor az ember nem tudja, miről szavaz. Árnyak jelennek meg belső énjében. Miután a történteket a sajtó felkapta, az árnyak görccsé, apró fájdalmakká alakultak. Amikor pedig ez tudatosodik az emberben, akkor mindez még fájdalmasabbá válik” – magyarázta, azt sem titkolva, hogy a parlament a kormány amolyan „mellékhelyiségévé” vált.
Tiszta lelkiismeret – tudatlanságból
Liberális kollégáját, Cristian Buicant azonban nem nyomasztották az „árnyak”. Ő tisztának érzi lelkiismeretét: mivel nem szakértője a jogi dolgoknak, a módosításokat ezért nem is olvasta el, úgy szavazott, ahogyan azt kollégái tették. Igaz, pártelnöke későbbi utasítását is komolyan vette, ezért még hozzátette: a módosítások megszavazása elhibázott volt. A honatya ugyan nem köztisztviselő, de azért mindenképpen felelnie kell a törvény előtt.
Azt már nem is tudni, hogy vajon a juhnyáj tagjának vagy pedig teljesen tudatlannak jobb-e lenni. A szociáldemokrata Vasile Bleotu szerint ugyanis a honatyák 80 százaléka – közöttük ő maga is – nem tudta, hogy mire voksolt, ezért a lelkiismerete tiszta, hiszen voltaképpen nem a büntetlenségre szavazott.
Dan Diaconescu Néppártjának képviselője, Luminiţa Adam (aki ugyan egy éve tagja a módosításokat megszavazó jogi bizottságnak) ezt meg is erősítette, leszögezve: azt hitte, hogy teljesen más törvényre voksol. Önmaga mentegetésére még azt is leszögezte, hogy nem csak ő, hanem mások is tévesen szavaztak. Ennek ellenére nem vonja vissza szavazatát, mivel – bár beismerése szerint nem is olvasta el a módosító javaslatokat – elvből nem ért egyet azzal, hogy parlamenti irodájában nem alkalmazhatna olyasvalakit, akivel korábban üzleti kapcsolatban volt. Ha viszont a módosítások újraszavazására kerülne sor, akkor mégis minden bizonnyal azok ellen voksolna – tette hozzá.
Módosítandó módosítások
Vasile Bleotu nem tagadja ugyan, hogy a parlamentben sok a felkészületlen, hozzá nem értő honatya, de nem hiszi, hogy a módosítások emiatt mentek át. Mint a sajtónak nyilatkozta, a honatyát nem lehet szavazógépnek tekinteni, időt kell adni neki a szavazásra bocsátott törvénytervezetek megismerésére.
A szociáldemokrata politikus biztos benne, hogy a módosítások – maguk is módosítást szenvednek majd, ám ugyanakkor az Európai Parlament gyakorlatára hivatkozik, amelynek megfelelően a honatya lehet akár igazgató is, anélkül, hogy a két tisztség összeegyeztethetetlen lenne. „A honatya ne legyen szuperember, de azért az sem jó, ha nem tölthet be másfajta tisztséget is” – jelentette ki.
A szociáldemokrata Cornel Cristian Resmeriţă „elvi hűség” miatt nem vonja vissza szavazatát. „A leadott szavazat – az leadott szavazat. Nem gondolhatom meg magam minden héten” – közölte, hozzátéve: „nem az igazságszolgáltatás az emberek igazi baja, a valós gondokat a megélhetés, a munkahelyek biztonsága okozza”.
Csapdába csalt honatyák?
A módosításokat szavazatukkal támogató honatyák döntését a nemzeti liberális Costel Alexe is hibásnak nevezi. A képesítését tekintve földrajzszakos honatya – aki azonban első éves jogászhallgató is – úgy véli, hogy minderre számos honatya is rájött. Véleménye szerint a honatyák a parlamenti csoportjuk döntése alapján adták le voksukat, csakhogy a parlamenti csoportokban nem vitatták meg a módosításokat, ami hiba volt.
„Véleményem szerint csapdába sétáltunk, de azt nem tudom, ki állította fel a csapdát” – jelentette ki, elutasítva azt, hogy megnevezze a gyanúja szerinti csapdaállítót. Azt viszont nem tagadta, hogy a képviselőház vezetése rossz kezekben van. Tanulságként mindebből azonban csak azt vonta, le, hogy a jövőben semmilyen olyan törvényt nem szavaz meg, amelyet nem vizsgáltak meg közösen előtte a parlamenti csoport tagjai.
- 35695 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35697 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35697 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35698 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35700 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35700 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni