Szakértő: Krím után bármi megtörténhet a térségben
A Krím annexiója azt jelzi, hogy mostantól bármi megtörténhet a posztszovjet térségben, és a hidegháború óta a legnagyobb elhidegülés lesz tapasztalható az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokban – mondta Deák András Oroszország-szakértő szerdán az MTI-nek.
Emlékeztetett: Moszkva gyakori érve volt már az elmúlt 20 évben is, hogy a posztszovjet térség Oroszországnak különösen fontos, nem tűri el, hogy ott vele szemben ellenséges rezsimek alakuljanak ki, külföldi hatalmak pozíciókat szerezzenek. Az orosz külpolitikai doktrínákban a posztszovjet térség általában az első helyen áll – tette hozzá. Az elemző közölte: Oroszország ugyancsak gyakran hivatkozik az ukrajnai helyzettel kapcsolatban Koszovó esetére, mondván, nem Moszkva kezdte el a nemzetközi rend megbontását.
Koszovó függetlenedéséig Oroszország álláspontja egyértelműen az volt, hogy az államhatárokat csak az érintett felek jóváhagyásával vagy az ENSZ Biztonsági tanácsának döntésével lehet megváltoztatni, továbbá nem szabad beleavatkozni az országok belügyeibe. Koszovó önállósodása óta azonban Moszkva feljogosítva érzi magát, hogy a határokat megváltoztassa, és ez történt akkor, amikor független államként elismerték a Grúziából kiváló Abháziát és Dél-Oszétiát, és “most továbbmentek a Krímmel” – mutatott rá.
Deák András elmondta: a Krím hozzácsatolása Oroszországhoz “nem egy népszerűtlen gondolat” az oroszok körében, mert még ha sokan közülük értik is, hogy a terület Ukrajna része volt, sosem fogadták azt el, hiszen 1954-ben egy párthatározattal adta át a félszigetet Moszkva Ukrajnának.
A NATO-t nem emésztik meg
Oroszország már azt is nehezen emészti meg, hogy a hidegháború végével a NATO fennmaradt – vélekedett. Kifejtette: az oroszok szerint 1991-ben, amikor a Szovjetunió szétesett, fel kellett volna bontani az észak-atlanti szövetséget, mivel az ok, amely miatt létrejött, vagyis a szovjet fenyegetettség megszűnt. Ezzel szemben a NATO elkezdett kelet felé terjeszkedni, folyamatosan új tagokat vett fel, és az oroszok ez ellen mindig is élesen felszólaltak.
Ez az eleme az orosz retorikának máig megmaradt, és például 2008-ban, amikor felvetődött Ukrajna és Grúzia felvételének lehetősége a NATO-ba, Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy ezt jól meg kell gondolni, mert Ukrajna “életképtelen posztszovjet maradék”, és nem biztos, hogy a jelenlegi formájában egyben marad – magyarázta. Úgy fogalmazott, “gyakran elkövetjük az oroszokkal azt a hibát, hogy mondogatnak valami hihetetlen dolgot, sokszor elmondják, és mi nem hisszük el, és amikor megtörténik, akkor csodálkozunk”.
Nincs katonai fenyegetettség
Deák András szerint katonai fenyegetettség nem várható ebben a helyzetben, politikai és gazdasági jellegű nyomásgyakorlás viszont lehetséges. Hangsúlyozta: újabb hidegháború ugyan nem lesz, de nagyon jelentős elhidegülés lesz az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokban, és ez a hidegháború utáni legsúlyosabb ilyen fordulat.
Putyin keddi beszéde annyiban vízválasztót jelent, hogy jelzi: mostantól bármi megtörténhet a posztszovjet térségben. Ami a Krím esetében történt, az “egy klasszikus annexió”, és újra kell gondolni, hogy “az oroszok mit akarnak, mit képesek, mit hajlandók megtenni” – mondta Deák András.
- Az ukrán csapatok kivonulnak Krímből
Külföld - Kijev ultimátumot intézett a krími vezetéshez
Külföld - Ököllel kényszerítették az ukrán tévé vezetőjét lemondásra
Külföld - Románia támogatja Moldova európai integrációjának gyorsítását
Belföld - Románia nem ismeri el a Krím félsziget Oroszországhoz csatolását
Belföld - A krími „önvédelmi erők” elfoglalták az ukrán tengerészeti központot
Külföld
- 37785 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 37787 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 37787 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 37789 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 37790 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 37790 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni