Puccsista ügyészek – ügyészek ellen


-A A+

Akár családon belüli rajtaütésnek is nevezhetnénk az Országos Korrupcióelleni Igazgatóság (DNA) legutóbbi akcióját, melynek során a testület ügyészei vezető igazságszolgáltatási tisztségviselők elmozdításának kísérlete miatt helyeztették őrizetbe a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) két ügyészét: George Bălant és tanácsosát, Marcel Sâmpetrut.

Bălan: a MISA „ügyvéde”

A fő vádpont ellenük az, hogy a Szociál-Liberális Szövetség politikusaival összejátszva akarták elmozdítani tisztségéből Románia főügyészét, Laura Codruţa Kövesit és magát a DNA főnökét, Daniel Morart, hogy a két posztot majd ők maguk foglalják el.
A négy „főszereplő” egyike sem makulátlan.

balanGeorge Bălan számos tisztséget töltött be 1990 után az igazságszolgáltatásban. 2009-ben a bukaresti táblabíróság melletti ügyészség helyettes főügyésze lett. 2011 januárjában választották a CSM élére egy éves mandátummal. A magas rangú tisztséget annak ellenére elnyerhette, hogy a sajtó és a korábbi igazságügyi miniszter, Monica Macovei már régebben megírta róla, hogy számos visszaélést követett el a MISA nevű hírhedett „álvallásos szekta” és annak vezetője, Gregorian Bivolaru ügyének kivizsgálása során, mentegetni igyekezve a valóságos szexuális orgiákat rendező csoport szellemi atyját.

Azt is tudni lehetett róla, hogy jó kapcsolatokat ápolt az egyebek között hatalmi visszaéléssel, megvesztegethetőséggel, zsarolással vádolt, az előzetes letartóztatásból nem sokkal ezelőtt szabadlábra helyezett Cătălin Voicu szociáldemokrata szenátorral, akit „ügyintézés” céljából összehozott több magas rangú bukaresti igazságszolgáltatási tisztségviselővel.

Sâmpetru: Hayssam bűntársa

Még több terhelő adat került az idők során nyilvánosságra Marcel Sâmpetru esetében. Románia volt főügyészét, korábban a Belügyminisztérium negyedhármas néven elhíresült titkosszolgálatának helyettes igazgatóját több alkalommal is megvádolták hatalommal való visszaéléssel. A korrupció elleni ügyészek egyebek között azért indítottak ellene kivizsgálást, mert felmerült a gyanúja annak, hogy a Mezőgazdasági Bank lenyúlásának dossziéjában összejátszott a kétes hírű üzletemberrel, médiacézárral, Sorin Ovidiu Vântuval. Emellett Sâmpetru lehallgatási botrányokba is belekeveredett.

sampetru2007-ben a korrupció elleni ügyészek amiatt állítottak össze ellene újabb dossziét, mert jókora csúszópénz fejében megpróbált fellépni a Román Hírszerző Szolgálat Prahova megyei kőolajmaffiát védő két tisztje, Ovidiu Soare és Gheorghe Dumitrache érdekében. A velük folytatott telefonbeszélgetéseket az ügyészek lehallgatták. Így derült ki, hogy cinkostársai külön tolvajnyelvet használtak a telefonbeszélgetések alkalmával, Sâmpetrut „doktor úr” fedőnéven emlegették, a főügyészséget „kórháznak”, a bűnvádi ügycsomót „receptnek”, az üggyel foglalkozó főügyészt pedig „asszisztens-helyettesnek” nevezték. Sâmptetru bűnvádi dossziéit azonban minden esetben elfektették

Legvisszhangosabb botránya az egyetlen romániai terrorista Omar Hayssam dossziéjához kapcsolódik: az üggyel foglalkozó Ciprian Nastasiu ügyész ugyanis azt állította Sâmpetruról, hogy több alkalommal is nyomatékosan fellépett a szíriai üzletember szabadon bocsátása érdekében, és az a gyanú is felmerült vele szemben, hogy szerepe volt a román újságírók bagdadi elrablását megszervező Hayssam Romániából történt elmenekülésében. Ennek nyomán Monica Macovei akkori igazságügyi tárcavezető követelésére 2007 januárjában le kellett mondania a Főügyészség élén betöltött tisztségéről.

Sâmpetru egyébként sógora a volt vezérkari főnöknek, Eugen Bădălan tábornoknak, akit csak nemrégiben ítéltek 4 évi szabadságvesztésre közérdeket sértő szolgálati visszaélés vádjával.

Morar: az átállás technikája?

morarDe nem teljesen „tiszta” maga az DNA főügyésze, Daniel Morar sem. Politikusok és a sajtó Traian Băsescu államfő és a demokrata liberális klikk kiszolgálásával vádolta és azt is felhozták ellene, hogy hosszú időn át elfektette az adóhivatal főnöke, a demokrata liberálisok által körömszakadtukig védelmezett Sorin Blejnar ellen összeállított bűnvádi ügycsomót, amelynek csak a napokban adott „zöld utat”. Blejnar ugyanis korrupciós akcióival éppen a narancsvörös hatalom számára gyűjtött pénzalapokat.

Sokan úgy vélik, Blejnar igazságszolgáltatás elé állítása jelzés arra vonatkozóan, hogy a korrupcióelleni ügyészek főnöke készül átállni az új hatalom oldalára. Jól értesült sajtóforrások tudni vélik, hogy Morar máris megegyezett a szociál-liberálisokkal abban, hogy előkerülnek az irattárában elfekvő korrupciós dossziék, ha megkaphatja Románia főügyészi tisztségét.

Egy másik változat szerint azonban alárendeltjei Morar feje fölött indították útjára a Blejnar-ügycsomót, így nem kizárt, hogy a korrupcióelleni főügyész a napokban benyújtja lemondását.

Kövesi: az igazságszolgáltatás ura

kovesiRománia főügyésze Laura Codruţa Kövesi pályafutása villámgyorsan ívelt fölfelé. Alig 33 éves volt, amikor Traian Băsescu államfő Monica Macovei igazságügyi tárcavezető javaslatára 2006-ban kinevezte őt magas tisztségébe. Ezzel egy csapásra Kövesi alárendeltségébe került a DNA, a Terrorizmust és a Szervezett Bűnözést Kivizsgáló Igazgatóság (DIICOT), a Bűnvádi és Kriminalisztikai Részleg, a Katonai Ügyészségek Részlege – gyakorlatilag a teljes igazságszolgáltatás. Első pártfogója Vasile Blaga volt, aki baráti viszonyban állt a jelenlegi főügyész apjával, Ioan Lascuval. Lascu 1990 előtt közeli kapcsolatban volt a Szekuritatéval és a Milíciával.

Blaga tanácsára Emil Boc miniszterelnök is beleegyezett Kövesi főügyészi kinevezésébe, annál is inkább, mert egyetemi kollégák voltak.
Laura Codruţa Kövesi szakmai tekintetben soha nem magaslott ki kollégái közül, de igyekezett „megbízói” kedvébe járni. A DIICOT két volt főügyész-helyettese, Ciprian Nastasiu és Angela Ciurea szerint megpróbálta például elfektetni a stratégiai privatizálások kapcsán összeállított bűnvádi dossziékat.

Forgatókönyvek

A forgatókönyvek országában természetszerűen láttak napvilágot a CSM két vezető emberének letartóztatását magyarázó változatok. A legelterjedtebb közülük az, amelynek megfelelően Sâmpetrunak azért kell most bűnhődnie, mert túl sokat tudott számos fontos ügycsomóról, így a Hayssam-dossziéról is. A lejáratását célzó akció már tavaly augusztusban beindult, amikor is a demokrata liberálisok szőke eminenciása, Elena Udrea igyekezett belekeverni őt a konstancai vámnál kirobbant korrupciós botrányba. A botrányt annak idején megszellőztető sajtóban azonban egyetlen utalás sem történt Sâmpetrura, érdekes módon azonban idén áprilisban Udrea nyilatkozatát váratlanul felelevenítették a „narancsvörös lapok”.

{loadposition otp}Hogy mi is az igazság – azt jelenleg csak a beavatottak tudják és nehezen hihető, hogy valamikor majd a „közönséges halandó” is tisztán fog látni a szövevényes ügyben, amelynek egyik főszereplője sem feddhetetlen. Annyi viszont biztosra vehető, hogy a volt és a jelenlegi hatalom élet-halál harca során botrányokban, letartóztatásokban nem lesz hiány a dâmboviţai tájakon.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X