A műfenyő olcsóbb, tartósabb – és ártalmasabb
Manapság egyre többen vásárolnak karácsonyra műfenyőt – növekvő népszerűsége legtöbbször kényelem, pénz és ízlés kérdése.
A műfenyők hívei elsősorban arra hivatkoznak, hogy ezek tartósabbak, mint a természetes fenyőfák, és akár többször is felhasználhatóak. Azt csak kevesen ismerik be, hogy egyebek között azért döntöttek a műfenyő mellett, mert jóval olcsóbb. Emellett a műfenyők hívei természetvédelmi szempontokra is hivatkoznak, mivel ezzel hozzájárulnak az amúgy is lepusztított erdők védelméhez.
Csakhogy környezetvédelmi szakértők szerint a műfenyő számos természetvédelmi gondot is okozhat. A műfenyők általában műanyagból és fémből készülnek A műanyagok legnagyobb része polivinilklorid (PVC), amelyet a kőolaj feldolgozása során nyernek ki, ez az anyag pedig szennyező. Az igaz viszont, hogy a műfenyők fémszerkezetének kidolgozásánál a kohászati ipar számos ágazata vesz részt – ami munkahely-teremtéssel jár –, ám az is tény, hogy a műfenyők gyártásánál jelentős mennyiségű szén-dioxid és más, veszélyes anyagok kerülnek a levegőbe.
Vagyis a műfenyő gyártása kissé megkíméli ugyan a fenyveseket, ugyanakkor jelentős környezetvédelmi károsodással jár. Ráadásul néhány évi használat után a műfenyő a legtöbb esetben szemétre kerül, ám műanyagszerkezete nem bomlik szét a természetben. A műfenyőnek csakis a fémváza hasznosítható újra, a műanyag rész pedig a természetbe visszakerülve szintén jelentős károkat okozhat.
Elégetni sem jó
Ha pedig úgy akarnak megszabadulni a műanyagtól, hogy elégetik, akkor rendkívül ártalmas gázok szabadulnak ki, közülük több igen mérgező, mint például a dioxin. Emellett a műfenyő a lakásban is veszélyes lehet, hiszen nagyon gyúlékony.
A használati utasításból az is kitűnik, hogy a műfenyő veszélyes anyagokkal szennyezett, közéjük tartozik például az ólom. Nem véletlen, hogy a kísérőcédulán ott áll a figyelmeztetés, hogy a műfenyő érintése nyomán ajánlatos kezet mosni.
Világviszonylatban egyébként a legtöbb műfenyőt Kína gyártja, a műanyagfenyő-piac nyolcvan százalékát a kínaiak fedezik le.
Környezetvédelmi szakemberek mindezt figyelembe véve azt tanácsolják, hogy ajánlatosabb karácsonykor természetes fenyőt állítani. Az évi egyszeri alkalom jóval kevesebb kárt okoz a fenyvesekben, mint a folyamatos és törvénytelen erdőirtás.
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni