Naponta történik megvesztegetés? Ezt gondolják az ügyvezető igazgatók
A romániai ügyvezető igazgatók egyharmada (34 százalék) azt állítja, hogy a korrupció és a megvesztegetés napi gyakorlat az üzleti életben. Ez alacsonyabb, mint a világ szinten jegyzett 38 százalékos átlag - derül ki a csalásokat felügyelő globális szervezet (EY Global Fraud Survey) szerdán közzétett tanulmányából.
Az idézett forrás rámutat, hogy nagy különbségek lehetnek egyes országok között, ami a korrupciót illeti. A fejlett országokban 20 százalékos korrupcióról beszélnek, míg a fejlődő országokban ezt 52 százalékosnak érzékelik. Világszinten az ügyvezető igazgatók 38 százaléka véli úgy, hogy a korrupció napi gyakorlat a gazdaságban, jóllehet 2012-től kezdve a hatóságok több mint 11 milliárd dollár bírságot szabtak ki ez ügyben.
A felmérés eredményéből az derül ki, hogy Románia a világátlag alatt kap helyet, 34 százalékkal, ami kevesebb, mint egy évvel korábban, amikor 36 százalékot regisztráltak. Ezzel együtt Románia eredménye messze elmarad a fejlett államok mögött, ahol a korrupció 20 százalékos.
"A felmérés, amelyet már hat éve minden esztendőben elvégeznek Romániában, azt mutatja, hogy a korrupciót illetően Romániában jelentős előrelépés történt. Románia jó esettanulmány az Európai Unió számára, ami a korrupció intézményes kezelését illeti" - jelentette ki Kenan Burcin Atakan, az EY Románia képviselője.
A tanulmány megállapítja, hogy Kelet- és Közép-Európában (47 százalék), Közép-Keleten (62 százalék) és Dél-Amerikában (74 százalék), a korrupció veszélye annak ellenére fennáll, hogy az illető régiók országaiban erős korrupcióellenes törvénykezést léptették életbe.
Másrészt, ami a feddhetetlenséget illeti, a megkérdezettek 97 százaléka fontosnak tartja, hogy saját szervezetükben feddhetetlen emberek dolgozzanak. Ennek ellenére, jelentős eltérések figyelhetőek meg a szervezetek által kitűzött cél és a valós viselkedésmód között: a megkérdezettek 13 százaléka kijelentette, hogy kész volna pénzt áldozni arra, hogy megkapjon vagy megtartson egy üzletet. Ez az arány 20 százalékra nő a 35 év alattiak esetében, míg a 35 évnél idősebbek közül minden nyolcból csak egy megkérdezett nyilatkozott így.
Ugyanakkor, a nagy multinacionális vállalatok ügyvezető igazgatóinak 22 százaléka azt mondja, hogy az etikus viselkedésmódot mindenki otthonról hozza, míg 41 százalékuk úgy véli, hogy ezt a vállalat vezetősége tudja befolyásolni. Ami az alkalmazottak megrovását illeti, a megkérdezettek 78 százaléka azt nyilatkozta, hogy az ők szervezetünkben megrovásban részesülnek, akit korrupción érnek, ám mindössze 57 százalékuk hallott arról, hogy ez valóban meg is történt.
Csupán 38 százalék hallott a GDPR-ról
Ami a személyi adatok védelmével kapcsolatos új európai uniós rendeletet illeti, a romániai megkérdezettek 38 százaléka azt mondta, hogy hallott róla. Világszinten ez az arány 40 %-ra tehető, de Európa nyugati országaiban nagyobb, 54%-os, mint Kelet- és Közép-Európában, ahol 42 százalékos.
"A román vállalatok nincsenek egyelőre felkészülve arra, hogy alkalmazzák az Európai Unió adatvédelmi előírásait. Míg a pénzügyi intézmények és a nagyvállalatok hoztak intézkedéseket az új rendelet életbeültetésére, a kisvállalatoknál ez nem tapasztalható, pedig már egy hónap sincs addig, amíg mindenkinek alkalmaznia kell" - jelentette ki Atakan.
- 34956 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34958 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34958 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34960 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34961 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34961 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni