Lezárták Barcelona fölött a légteret a keddi Diada előtt
A független katalán köztársaság megteremtéséért vonulnak utcára az emberek szeptember 11-én Barcelonában a katalán nemzeti ünnepen (Diada), ám a tavalyi eufórikus hangulathoz képest komorabb lesz idén a rendezvény - mondta Adriá Alsina, az eseményt szervező Katalán Nemzetgyűlés (ANC) nevű civil mozgalom nemzeti titkára az MTI-nek adott interjújában Barcelonában.
Felidézte, hogy a 2012 óta minden évben megrendezett, nagyszabású függetlenségpárti tüntetés a múlt évben néhány héttel előzte meg a Spanyolországtól elszakadásról szóló helyi népszavazást, - amelyet az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélt, és megrendezése rendőri erőszakba torkollott - így az inkább egy "eufórikus" kampányesemény volt.
Ez az év szerinte azonban más, és nemcsak azért, mert a tavalyi népszavazás megvalósulásával "szintet léptek". "Politikusok vannak a börtönben, a véleményszabadság elnyomása jelentős, és van egy egyre aktívabb szélsőjobboldal, ez három olyan dolog, ami nem volt egy évvel ezelőtt" - fejtette ki álláspontját. Véleménye szerint az általános szabadságjogok elismerését követelő légkör hatja majd át az eseményt, amelynek jelszava: "Teremtsük meg a köztársaságot!". Ez a felirat szerepel a felvonulás hivatalos, élénk rózsaszínű pólóján is, amelyből eddig több mint 270 ezer darabot adtak el.
Az ANC barcelonai székházában már napok óta hatalmas a nyüzsgés, a bejáratnál a pólókon kívül, sapkákat, zászlókat, kitűzőket árulnak. Odabent a folyosókon karton dobozokban sorakoznak a felvonulás egyéb kellékei, a többi között molinók, plakátok. Egy nappal az esemény előtt a szervezet 400 ezer, már regisztrált felvonulóról számolt be.
Ahogy minden évben, idén is egy látványos koreográfia szerint zajlik majd a felvonulás. Az emberek egyszerre kiabálják majd azt az általuk szabadon választott szót, amely legjobban kifejezi véleményüket, állapotukat, követelésüket, és ezzel a "hangorkánnal" egy díszletfalat fognak ledönteni - részletezte Adriá Alsina. Beszélt arról, hogy a felvonuláson nem jut szerep politikai pártoknak, az teljes mértékben a civil társadalom követeléseiről szól.
Míg a múlt évben a két oldal között teljes egyetértés volt a függetlenségi törekvések irányát illetően, addig idén ez nincs így, széthúzás tapasztalható a katalán kormány, a különböző függetlenségi pártok, és a civilek között azzal kapcsolatban, hogy milyen stratégia szerint kellene továbbhaladni. „Még tart a gyászfolyamat annak megértésében, hogy mi is történt a múlt évben". "(...), hogy pontosan ki hibázott, és hogyan hibázott" - indokolta. Mint mondta, vannak, akik kritikusak a függetlenségi pártokkal szemben, mert úgy vélik, tettek egy lépést hátra, ahogy persze vannak olyanok, akik most is támogatják a politikusok döntéseit.
Adriá Alsina szerint a katalán köztársaság megteremtése a tavalyi referendum utáni napokban „nagyon közel volt". „Ahhoz, hogy ismét olyan közel lehessünk mint tavaly október 1-én, ismét ugyanarra van szükségünk: egy mozgósított civil társadalomra, ez nagyrészt megvan,(...), de két láb hiányzik. Az egyik: egy parlament, amely kész elfogadni egy függetlenségi nyilatkozatot, és egy kormány, amely kész végrehajtani azt" - fogalmazott. A civil vezető úgy vélte, azzal, hogy Spanyolországnak három hónapja új, szocialista kormánya van "a szavak és a tónus változott", ám ezzel nem lehet egy politikai konfliktus megoldani. „Én évek óta semmit sem várok az állam részéről" - jegyezte meg hozzátéve, hogy amíg vannak "túszok", amíg katalán politikusok ülnek börtönben, addig valójában nem lehet tárgyalni.
Adriá Alsina kitért arra is, hogy a Diada után készülnek további megmozdulások szervezésével: az első szeptember 20-án lesz, a következő pedig október 1-én, a referendum évfordulóján. A jelenlegi elképzelések szerint a tavalyi referendumon szavazóhelyiségeknek kijelölt iskolákban gyűlnek majd össze újból az emberek - tette hozzá. Hangsúlyozta: nem tart attól, hogy erőszakos események történnének a megmozdulásokon. „Véleményem szerint a társadalmi helyzet Katalóniában ezerszer nyugodtabb, mint például az Egyesült Államok sok államában, vagy akár Franciaország több kerületében. Nincsenek felgyújtott kukák, autók" - jegyezte meg, kifejtve azt is, hogy szerinte a nézetkülönbségeket nem lehet társadalmi törésnek nevezni.
The Spanish government closes the airspace over Barcelona to blackout any photos or reports on the Diada. But this is not repression, censorship, Francoism or fascism, no. It is socialist dialogue. https://t.co/kcngVfnlJv
— Ramón Cotarelo (@ramoncotarelo) 2018. szeptember 10.
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34955 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34955 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34958 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni