Nobel békedíjra jelölték az orosz börtönben éhségsztrájkoló ukrán filmrendezőt
Nobel-békedíjra jelölte a kijevi parlament kedden az Oroszországban bebörtönzött, több mint négy hónapja éhségsztrájkot folytató Oleh Szencov ukrán filmrendezőt.
A norvég Nobel-bizottságnak szóló kérelmet tartalmazó határozati javaslatot a 450 fős törvényhozás 245 tagja hagyta jóvá. Az előterjesztés szövege szerint Ukrajna Legfelsőbb Tanácsa (parlamentje) Nobel-békedíjra jelöli Szencovot - akit az Oroszországi Föderációban négy éve tartanak törvénytelenül fogva a Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol városának, valamint Donyeck és Luhanszk megyék egyes területeinek Oroszország általi megszállása elleni hősies erőszakmentes tiltakozása miatt - bátor viselkedéséért, kiállásáért az emberi jogok védelméért és azért, mert kész feláldozni életét mások szabadságáért.
— Tat Atfender (@TatAtfender) 2018. szeptember 18.
Szencov éhségsztrájkja meghirdetésekor azt követelte, hogy Oroszország engedjen szabadon minden általa fogva tartott ukrán politikai bebörtönzöttet, önmagának viszont nem kért szabadságot.
Az ukrán parlament a most megszavazott dokumentumban kitért arra, hogy Oleh Szencovot - a szöveg szerint - törvénytelenül tartóztatta le az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) 2014. május 10-én. 2015. augusztus 25-én 20 év börtönbüntetésre ítélték Oroszországban. Az ítélet két őrizetben lévő személy tanúvallomásán alapult, akik közül az egyik később beismerte, hogy az FSZB munkatársai fizikai és lelki erőszakkal vették rá a vallomástétele. Maga Szencov is több ízben tett kijelentést arról, hogy a nyomozószervek kínvallatást alkalmaztak vele szemben - idézett az UNIAN ukrán hírügynökség a parlament által elfogadott előterjesztésből.
A parlament felhívta a figyelmet arra, hogy számos nemzetközi szervezet - beleértve a NATO, az ET és az EBESZ Parlamenti Közgyűléseit - elítélték Oroszországot az emberi jogok megsértése, a politikai és a nemzetiségi alapon történő üldözések miatt, és felszólították a politikai foglyok mihamarabbi szabadon bocsátására. Emlékeztetett az ukrán törvényhozás arra, hogy Szencov támogatását számos kulturális és közéleti személyiség kifejezésre jutatta. A dokumentum szerint Szencov május 14-én kezdett éhségsztrájkjával fejezi ki tiltakozását Oroszország erkölcstelen és jogellenes, a nemzetközi joggal és az általános emberi értékkel ellentétes politikájával szemben.
Az előterjesztésben a parlament felsorolta az összes Kijev szerint politikai okból orosz börtönökben fogva tartott ukrán állampolgárok neveit.
Lech Walesa volt lengyel elnök - aki maga is Nobel-békedíjas - augusztus végén már előállt a javaslattal, hogy idén Szencov részesüljön ebben a rangos kitüntetésben.
A múlt héten az Európai Parlament legnagyobb tömörülése, az Európai Néppárt (EPP) Oleh Szencovot jelölte az idei Szaharov-díjra.
- Megírta végakaratát az orosz börtönben éhségsztrájkoló ukrán filmrendező
Külföld - SZBU-főnök: több mint háromezer foglyot szabadítottak ki a szakadárok fogságából
Külföld - Putyin aggódik, mert nő az áldozatok száma a Donyec-medencében
Külföld - Lengyelország kiáll az Oroszországban fogva tartott ukránok mellett
Külföld - Nagyon rossz állapotban van az orosz börtönben éhségsztrájkoló ukrán rendező
Kultúra - Szeretne Putyinnal is beszélni Elton John a melegek jogairól
Külföld - Rekordgyorsasággal fogyott el a bebörtönzött ukrán rendező könyve
Kultúra - Komédiával kezdődött a 71. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál
Kultúra - Bebörtönzött ukrán filmesnek gyűjt az Európai Filmakadémia
Kultúra
- 33747 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33749 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33749 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33750 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33752 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33752 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni