Máris visszakerült a börtönbe Putyin éppen kiengedett ellenfele


-A A+

Újabb húsz nap elzárásra ítélték Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikust még aznap, hogy hétfőn kiengedték egy moszkvai különleges fogva tartási központból, ahol éppen letöltötte 30 napos "adminisztratív letartóztatását" a nyilvános politikai megmozdulások megszervezésére vonatkozó előírások megsértése miatt.

Navalnij alighogy kilépett a fogva tartási központból, a hatóságok hasonló címen ismét őrizetbe vették, a büntetés-végrehajtási intézmény bejáratától egyenesen egy autóbuszba kísérték. A hatóságok szerint az ellenzéki ismét megsértette a megmozdulások szervezésére vonatkozó előírásokat, de ezúttal azzal a kitétellel, hogy a megmozdulások testi sérülést vagy anyagi kárt okoztak.

Az adminisztratív törvénysértésekről rendelkező törvénykönyvnek ezt a cikkét, amely büntetőügy kezdeményezésének alapja, még nem alkalmazták Navalnij ellen. A törvénysértésért 100 ezertől 300 ezer rubelig terjedő pénzbírságot, 200 órányi közmunkát vagy 20 napi adminisztratív letartóztatást lehet kiszabni.

Szeptember 9-én - a polgármester-választás napján - Moszkvában több ezren tüntettek nem engedélyezett megmozduláson a nyugdíjkorhatár emelése ellen. A tiltakozóakció során a rendőrök két embert hatósági személy elleni erőszak címén vettek őrizetbe.

Navalnijt augusztus 25-én az orosz fővárosban január 28-án megtartott tiltakozás miatt börtönözték be 30 napra, vagyis a szeptemberi incidens idején nem volt szabadlábon.

A politikus ezt megelőzően utoljára májusban került rács mögé, 30 napra, nem engedélyezett tüntetés szervezése címén. Navalnij május elején, két nappal Vlagyimir Putyin elnök újabb beiktatása előtt Nem cárunk ő nekünk! jelszóval kezdeményezett országos megmozdulást. A politikust hasonló indoklással korábban már több ízben elzárásra ítélték, amit ő a gyülekezési jog megsértésének minősített.

A 42 éves Alekszej Navalnij - aki a 2011-2012-es oroszországi hatalomellenes megmozdulások egyik fő szervezője volt - a 2013-as moszkvai polgármester-választáson meglepetésre a második helyen futott be. A politikus, aki az elmúlt két év során több országos korrupcióellenes tüntetést kezdeményezett, az idei márciusi elnökválasztáson megpróbálta Putyin kihívójaként pozícionálni magát, ám a Központi Választási Bizottság - függőben lévő büntetéseire hivatkozva - nem volt hajlandó jelöltként nyilvántartásba venni.







EZT OLVASTA MÁR?

X