Ujjlenyomatot vennének a románoktól a brit hatóságok
Ujjlenyomatot is tartalmazó nyilvántartási kártyát kellene kiváltaniuk azoknak a román és bolgár letelepülőknek, akik az átmeneti korlátozás év végi lejárta után érkeznek Nagy-Britanniába - írta kormányzati forrásait idézve a szombati The Daily Telegraph.
A tekintélyes konzervatív brit napilap értesülései szerint a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció fontolóra vette, hogy "biometrikus tartózkodási engedély" megszerzéséhez kötné a két országból érkezők tartós nagy-britanniai letelepülését, biztosítandó, hogy csak az arra jogosultak vehessék igénybe a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásait.
Az elképzelés szerint elektronikus adatrögzítő kártyáról lenne szó, amely tartalmazná a tulajdonos ujjlenyomatát, arcképét és egyéb személyes adatait.
Nagy-Britanniában ilyen jellegű személyazonosító okmány egyébként nincs; a brit állampolgárok számára már az 1950-es években megszüntették a személyazonossági igazolványt. A Munkáspárt vezette előző kormány idején felmerült újbóli bevezetése, elsősorban a terrorizmus elleni hatékonyabb fellépés jegyében, de a kezdeményezés végül elhalt.
A jelenlegi brit kormány - különösen a várható román és bolgár bevándorlással kapcsolatos, szinte folyamatos sajtókampány hatására - jó ideje hangoztatja, hogy a két ország állampolgárai a letelepülési korlátozások idei év végi lejártával sem számíthatnak automatikus hozzáférésre a brit szociális ellátórendszer teljes körű szolgáltatásaihoz.
Iain Duncan Smith brit munka- és nyugdíjügyi miniszter a BBC-nek a minap kijelentette: a brit kormány általánosságban is megpróbálja szigorítani a szociális juttatások igénybe vételének feltételeit a más EU-tagállamokból érkezők számára, és távol akarja tartani azokat, akik csak e juttatások miatt telepednének le Nagy-Britanniában. A miniszter szerint az Európai Bizottságnak meg kell értenie, hogy az EU-n belüli szabad mozgás nem jelentheti olyanok szabad letelepedését, akik csak a legjobb szociális ellátórendszerekhez igyekeznek hozzáférni.
A kormányzó brit Konzervatív Párt vezető politikusai részéről az utóbbi hónapokban többször is elhangzottak olyan nyilatkozatok, hogy az uniós társállamokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni.
Londonban egyre több előrejelzés jelenik meg arról, hogy hány bevándorló várható Romániából és Bulgáriából jövőre.
A MigrationWatch UK nevű konzervatív, a szabályozás nélküli bevándorlást az uniós társállamok esetében is erőteljesen ellenző kampánycsoport minapi prognózisában közölte: becslései szerint negyedmillió román és bolgár munkavállaló érkezhet Nagy-Britanniába a korlátozások felszámolását követő öt évben.
- 35434 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35436 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35436 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35438 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35439 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35439 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni