Juncker a Brexitről: készen kell állnunk a legrosszabbra is
Növeli az Egyesült Királyság rendezetlen európai uniós kiválásának kockázatát a brit parlament alsóházának előző napi szavazása – hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke szerdán Brüsszelben.
Jean-Claude Juncker az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén szólalt fel, és leszögezte, hogy nem tárgyalható újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló szerződés, ahogy benne a brit belpolitikai konfliktus alapját képező, úgynevezett ír-északír tartalékmegoldás sem.
„Készen kell állnunk minden forgatókönyvre, a legrosszabbra is" – hangsúlyozta. Hozzátette ugyanakkor, hogy hisz a demokratikus intézményekben, ezért még mindig lát esélyt arra, hogy végül sikerül majd tető alá hozni a megállapodást, és éjt nappallá téve fog dolgozni ezen a brüsszeli testület.
Fontos, hogy az EU és a bennmaradó huszonhetek nyugodtak, egységesek, eltökéltek maradjanak – mondta. Ezt követően Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyaló is kijelentette, hogy a megállapodást tavaly mindkét fél elfogadta, és nem fogják újranyitni a szöveget.
„Az Európai Bizottság mindig az Egyesült Királysággal dolgozott, nem pedig ellene. Ezért nehezemre esik megérteni, hogy egyes brit képviselők belőlünk csinálnak bűnbakot" – fogalmazott. Emellett ismét figyelmeztetett, hogy nem fog olyan megoldásokat elfogadni az EU, amelyek fragmentálnák az egységes belső piacot, de nem is látni sehol semmilyen működőképes alternatív javaslatot az ír biztosíték helyett.
Hasonló véleményének adott hangot Melania Ciot, az EU soros elnökségét betöltő Románia európai ügyekért felelős államtitkára is. Aláhúzta, hogy nincs napirenden a kiválási szerződés újratárgyalása, és a ratifikációs folyamat folytatására szólította fel a londoni parlamentet.
Elmar Brok néppárti EP-képviselő sérelmezte, hogy a brit kormánypárt és az ellenzék vezetői nem állnak szóba egymással évek óta, ráadásul a pártokon belül sincs egyetértés. Kiemelte, hogy először az Egyesült Királyság politikai erőinek kellene megegyezésre jutniuk, utána térhetnének vissza Brüsszelbe konstruktív javaslatokkal.
A brit pártokon átívelő megoldás szükségességét hangsúlyozta Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-ügyi főmegbízottja is. Mint mondta, a pártpolitika elé kellene helyezni az ország érdekeit, nem arra kellene felhasználni a Brexitet, hogy „megszabaduljanak egymástól".
A londoni parlament alsóháza kedden felszólította a kormányt, hogy kérje a Brexit-szerződés újranyitását a bennmaradó EU-tagállamoktól, s tárgyaljon „alternatív lehetőségekről" az úgynevezett backstop-záradék helyett, amelynek célja annak biztosítása, hogy mindenféleképp elkerüljék a fizikai határellenőrzés visszaállítását az Ír-szigeten.
- 33990 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33993 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33993 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33994 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33995 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33996 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni