Még a brit kormány sem számít a brexit-megállapodás elfogadására
Az újabb brüsszeli tárgyalási forduló kudarca után már a brit kormány sem számít arra, hogy az ország EU-tagsága megszűnésének feltételrendszeréről szóló, januárban óriási többséggel elutasított megállapodást a londoni alsóház a jövő hétre beütemezett második szavazáson elfogadja - közölte a brit sajtó csütörtökön.
Az egyezményt az alsóház a múlt hónapban 230 fős - az újkori brit politikatörténetben példátlan - többséggel vetette el. A kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas alsóházi brexit-tábora és a kormány külső támogatója, a szintén EU-szkeptikus Demokratikus Unionista Párt attól tart ugyanis, hogy az ország végérvényesen vámunióban maradhat az EU-val, ha szükségessé válik az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop).
A londoni alsóház a kilépési megállapodás elutasítása után felszólította a brit kormányt, hogy kezdeményezze az EU-nál a brexit-megállapodással már lezárt kilépési tárgyalások újranyitását, és keressen a backstop-mechanizmus helyett "alternatív megoldásokat". Az erről tartott brüsszeli tárgyalások azonban nem hoztak érdemi áttörést, mivel az EU nem hajlandó újranyitni a brexit-megállapodást.
A The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap csütörtöki kiadásában kormányzati tisztviselőket idézve azt írta: Theresa May miniszterelnök kormánya "beletörődött" abba, hogy az alsóház a jövő keddre kitűzött második szavazáson is elutasíthatja a brexit-megállapodást.
A lapnak nyilatkozó egyik kormányilletékes szerint "szinte biztosnak tűnik" az újabb vereség a parlamentben.
A Telegraph értesülése szerint Julian Smith, az alsóházi tory pártcsoport frakciófegyelmének fenntartásáért felelős kabinettag már figyelmeztette a képviselőket, hogy a kormány törölheti a 18 napos húsvéti parlamenti szünetet, ha az alsóház a brexit-megállapodás elutasításával a kilépés halasztásáról dönt.
Theresa May miniszterelnök a múlt héten bejelentette: ha a ház újból elveti az egyezményt, akkor kormány azt a kérdést terjeszti be szavazásra, hogy engedi-e a megállapodás nélküli brexitet a parlament.
Minden felmérés azt mutatja, hogy az alsóház jelentős többsége ellenzi a rendezetlen kilépést az EU-ból, tehát ha ez a kérdés valóban a képviselők elé kerül, akkor szinte biztosra vehető, hogy elutasítják a brit EU-tagság megállapodás nélküli megszűnését.
Theresa May bejelentése szerint ha az alsóház a megállapodást és a megállapodás nélküli brexitet egyaránt elutasítja, akkor a kormány lehetővé teszi a szavazást a kilépés március 29-ei határidejének meghosszabbításáról. Ehhez viszont a többi 27 uniós társállam egyhangú beleegyezése is kell.
- 35692 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35694 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35694 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35695 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35697 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35697 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni