Börtönre ítélték a hongkongi „esernyős forradalom” szervezőit
Letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán egy hongkongi bíróság a 2014-es demokráciapárti tüntetések négy szervezőjét – jelentette a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
A leghosszabb idejű, 16-16 hónapos szabadságvesztést az Occupy Central nevű demokráciapárti mozgalom két társalapítója, Benny Tai jogászprofesszor és Csan Kin-man szociológiaprofesszor kapta, a harmadik társalapító, a 75 éves Csu Jiu-ming tiszteletes szintén 16 hónapos börtönbüntetését két évre felfüggesztették egészségi állapotára és jelentős társadalmi szerepére tekintettel – derül ki a SCMP tudósításából.
Közösség elleni izgatás és rendbontás miatt még 2017 márciusában emeltek vádat kilenc gyanúsított – köztük diákvezetők és a városi törvényhozás képviselői – ellen. Tanya Csan, az ellenzéki hongkongi Polgári Párt egyik képviselője ügyében szerdán elnapolták az ítélethozatalt, mert a képviselő két hét múlva életmentő műtéten esik át.
Legalább egyrendbeli, közrend elleni vétség miatt már mindegyiküket bűnösnek találták, de a vádlottak ártatlannak vallották magukat. Azzal védekeztek, hogy a 2014-es tüntetések békés, polgári engedetlenségi akciók voltak, amelyek a társadalom érdekeit és a demokratikus fejlődést szolgálták.
Az április 9-ei tárgyaláson azonban a bíróság kimondta bűnösségüket. A bíró azzal indokolta a döntést, hogy bár a polgári engedetlenség engedélyezett Hongkongban, nem használható mentségként illegális cselekményekre.
A többi vádlott közül ketten nyolc hónap börtönt kaptak, egyet szintén nyolchónapos, de felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek, két elítéltnek pedig 200 órányi közmunkát kell elvégeznie – írta az SCMP. Az elítéltek még fellebbezhetnek a bíróság döntése ellen.
A bíróság épülete előtt több mint száz ember gyűlt össze, és sárga esernyőt – a 2014-es Occupy Central mozgalom szimbólumát – emelt a magasba a vádlottak támogatásának jeleként. Többen sárga pólót is viseltek, amelyre az volt írva: „Nem bujtottak fel” – utalásul a bíróság azon kijelentésére, hogy az elítéltek felbujtották az embereket, ezért építettek akadályokat a városban a tüntetések során.
A hétmillió lakosú, különleges közigazgatási státust élvező városállam az „egy ország, két rendszer” elv alapján egyfajta autonómiát élvez azóta, hogy 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához. Sok hongkonginak azonban nem tetszik, hogy Peking fokozatosan egyre szigorúbb ellenőrzés alá vonja a várost, és igyekszik növelni a befolyását. Öt évvel ezelőtt „esernyős forradalomnak” nevezett tiltakozási hullám kezdődött el ez ellen, és a demokráciapárti tüntetők – a szervezők becslései szerint csaknem egymillió ember – 79 napra megbénították a kikötőváros központi részeit.
- 34229 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34231 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34231 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34233 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34234 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34234 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni